مواد به کار رفته درساختمان کولینگ تاور

برج خنک کننده خانگی، اصطلاحی است که برای برج های خنک کن نصب شده در واحدهای مسکونی و اداری به کار می رود، ولی در حقیقت هیچ نوع تفاوتی میان برج خنک کن خانگی و دیگر برج خنک کننده وجود ندارد. کولینگ تاورهای کننده خانگی معمولاً در پشت بام و در قسمت خرپشته منازل و برج های مسکونی دیده می شود که سفید رنگ هستند. رنگ سفید بدنه برج خنک کن به علت جنس آن که فایبرگلاس است، می باشد. ، از پرکاربردترین متریال مورد استفاده در تولید و ساخت برج های خنک کن خانگی شمرده می شود.

مواد به کار رفته درساختمان کولینگ تاور

، دستگاهی است که در ساختمان مسکونی آب گرم با دمای حدود 40 درجه سانتیگراد را به دمای حدود 30 درجه سانتیگراد خنک می کند. در برخی از واحدهای مسکونی و اداری جهت خنک کردن هوا در تابستان از چیلر و برج خنک کن استفاده می شود. در سیستم های خنک کننده خانگی، برج خنک کن جهت خنک سازی چیلر به کاربرده می شود و عملکرد مداوم چیلر را با دفع گرما امکانپذیر می سازد.

در این مقاله از ، قصد داریم تا درباره کولینگ تاور خانگی و طرز کارشان، توضیحاتی را ارایه کنیم.

برج خنک کننده خانگی چیست؟

کولینگ تاور اصطلاحی است که به این سیستم خنک کننده داده شده است. این نوع کاربری برج در واقع تکمیل کننده تجهیزات سیستم خنک کننده و تهویه ساختمان های مسکونی بشمار می آید. برج خنک کننده، آب سرد مورد نیاز چیلرهای تراکمی یا جذبی کندانسور آبی را تامین می کند. بنابراین نتیجه می گیریم که پکینگ برج خنک کننده در مکان هایی که چیلر از نوع کندانسور آبی استفاده می شود، کاربرد دارد.

انواع برج خنک کن خانگی کدام اند؟

یکی از بهترین انواع کولینگ تاورها، برج خنک کننده نوع مکعبی است. در تیپ جریان مخالف یا کانترفلو بیشتر ساخته شده است. در برج خنک کن با کاربری خانگی، کولینگ تاور مدل مکعبی قطعاً پیشنهاد می گردد. دلیل اصلی آن هم بخاطر کارکرد خوب و عالی در این نوع خنک کننده، بخاطر بکارگیری سیستم پاشش آب ثابت است.

کولینگ تاور ذوزنقه ای، بدلیل داشتن ساختار ذوزنقه ای شکل و مکش هوا از هر دو سمت، به این نام معروف است. یکی از مشهور ترین تولیدکنندگان سیستم های خنک کننده است. برج های کراس فلو که به آن نیز گفته می شود، دارای پکینگ های نامناسبی هستند که باید به صورت تناوبی تعویض شوند.

  • برج خنک کن مدور یا مخروطی

این نوع از کولینگ تاور، در گذشته از انواع پرکاربرد برج های خنک کننده بشمار می آمدند. سیستم توزیع و تقسیم در این مدل برج خنک کن، از نوع دوار و چرخشی است. فشار مورد نیاز جهت چرخش آب پخش کن، اغلب مشکل اصلی در این مدل بوده است. گاهی اوقات هم به همین دلیل، در بسیاری موارد ، دچار مشکل می شدند. تعویض و جایگزینی این قطعه در دوره های زمانی، تنها راه برای این بخش بود که این موضوع موجب افزایش هزینه های نگهداری آن می شد.

محاسبه ظرفیت برج خنک کننده خانگی

بهترین روش انتخاب یک کولینگ تاور با کاربری خانگی در سیستم های تهویه مطبوع، بر اساس تناژ چیلر موردنیاز است. در این روش، ظرفیت چیلرهای تراکمی را 25 درصد و چیلرهای جذبی را 80 درصد بیشتر، طراحی می کنند. بعنوان مثال برای یک چیلر جذبی 100 تن، باید حداقل یک برج خنک کن خانگی با ظرفیت 180 تن تبرید انتخاب شود. برای یک چیلر 100 تن تراکمی، باید یک برج 125 تن تبرید طراحی شود.

انتخاب برج خنک کننده خانگی

برای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب برای ساختمان های مسکونی، گزینه های زیادی وجود دارد. یک نوع آن سیستم شامل است. چیلر با عملیات مکانیکی گرمای ساختمان را دریافت و به آب در حال جریان در کولینگ تاور منتقل می کند و برج خنک کن با تبخیر آب گرما را به اتمسفر انتقال می دهد.

خانگی به پارامترهای مختلفی از جمله منطقه جغرافیایی محل تولید برج خنک کننده، ظرفیت چیلر و مقدار زیربنای یک ساختمان وابسته است. در محاسبات سرانگشتی برج خنک کننده در تهران برای ساختمان های مسکونی به ازای هر 40 متر مربع یک تن چیلر و برای ساختمان های اداری برای هر 30 متر مربع یک تن چیلر در نظر گرفته می شود. به طور مثال در ساختمانی با زیربنای 1500 متر مربع واقع در خیابان میرداماد نیاز به 37.5 تن تبرید چیلر است که برای این ظرفیت چیلر، برج خنک کن با ظرفیت 50 تن تبرید پیشنهاد می شود.

در حقیقت هیچ نوع تفاوتی میان برج خنک کن خانگی و دیگر برج های خنک کننده وجود ندارد. کولینگ تاور، دستگاهی است که در ساختمان مسکونی آب گرم با دمای حدود 40 درجه سانتیگراد را به دمای حدود 30 درجه سانتیگراد خنک می کند.”

تهویه مطبوع در ساختمان

تهویه مطبوع در ساختمان به طور دقیق عبارت است از فن آوری رساندن شرایط دمای داخل ساختمان به شرایط استاندارد یا آسایش مطلوب. شرایط می تواند شامل کیفیت هوا، دما، رطوبت و فشار باشد. طراحی سیستم تهویه مطبوع را مهندس مکانیک با استفاده از اصول ترمودینامیک، مکانیک سیالات و اصول انتقال حرارت انجام می دهد.

در نمایشگاه جهانی سنت لوییس سال 1904، برگزار کنندگان نمایشگاه از تبرید مکانیکی برای سرمایش ساختمان ایالتی میسوری استفاده کردند. سیستم از 35000 سی اف ام هوا استفاده می کرد تا 1000 صندلی سالن اجتماعات، ساختمان گنبدی و دیگر فضاها را خنک سازد.

این اولین باری بود که یک فضای عمومی در معرض تهویه مطبوع قرار می گرفت. پیشرفت بزرگ در صنعت تهویه مطبوع هنگامی در سال 1920 صورت گرفت، همان زمان که مردمان آمریکا برای تماشای فیلم های ستاره های هالیوود به سالن های سینما هجوم می آوردند. جالب است بدانیم همزمانی پیشرفت صنعت سینما و تهویه مطبوع در کشور آمریکا هنگامی رخ داد که دیگر صنایع درگیر رکود بزرگ بعد از جنگ جهانی اول بودند.

در سال 1922 شرکت مهندسی کریر اولین سیستم سرمایشی استاندارد را برای سالن نمایش متروپولیتن در شهر لس آنجلس پیاده سازی نمود که قادر بود هوای سرد را در تمام سطوح ساختمان به طور مناسب و همزمان با کنترل دما و رطوبت توزیع نماید ().

قیمت برج خنک کننده خانگی

برای آشنایی با قیمت های برج خنک کننده خانگی تولیدی کارخانه کارا فناور اطلس پارسی، بهترین روش، است. سپس باید را مشخص کرد. نوع برج های یا و یا شکل آن، تاثیر زیادی بر قیمت کولینگ تاور خانگی دارد.

متاسفانه امروزه بسیاری از شرکت های سازنده برج خنک کننده، اقدام به ساخت انواع برج خنک کننده با پایین ترین کیفیت کرده اند. کیفیت بست های کمربندی، نازل ها، پکینگ ها و قطره گیرهای بکار رفته در تولید برج های خنک کننده در میزان قیمت ها بسیار موثر هستند. این موضوع در مواقعی که از متریال با کیفیت پایین استفاده شده باشد، باعث افزایش هزینه های ثانویه در نگهداری برج های خنک کننده خانگی می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مواد به کار رفته درساختمان کولینگ تاور" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مواد به کار رفته درساختمان کولینگ تاور"، کلیک کنید.