35 گونه پرنده مهاجر در ایران در فهرست گونه های در معرض تهدید قرار دارد

35 گونه پرنده مهاجر در ایران در فهرست گونه های در معرض تهدید قرار دارد

مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: 35 گونه از پرندگان مهاجر در ایران در فهرست گونه های در معرض خطر تهدید قرار دارند و برنامه های حفاظتی ویژه برای این پرندگان در سازمان حفاظت محیط زیست در حال انجام است.

به گزارش ری رایت غلامرضا ابدالی اضافه کرد: ایران در مسیر کریدورهای مهاجرتی حایز اهمیت جهانی قراردارد و از مقاصد زمستان گذرانی پرندگان آبزی و کنارآبزی از عرض های شمالی است. با وزش نخستین بادهای پاییزی در مناطق شمالی روسیه و سیبری، مهاجرت پرندگان شروع می شود. زمان مهاجرت پرندگان متفاوت است و گونه ها و گروه های مختلف بسته به ویژگی های زیستی خود در زمان مناسب این جابجایی را آغاز می کنند.

وی افزود: بخش عمده تنوع پرندگان مهاجر به ایران به گونه های آبزی و کنارآبزی اختصاص دارد. این پرندگان از خانواده غواص ها، کشیم ها، کبوترهای دریایی، پلیکان ها، باکلان ها، حواصیل ها و اگرت ها، لک لک ها، اکراس ها، فلامینگوها، درناها، چنگر و طاووسک و یلوه ها، مرغابی ها شامل قوها، غازها، اردک ها، و گونه های کنارآبزی همچون سلیمها، آبچلیک ها،گیالنشاه ها، کاکایی ها و پرستوهای دریایی هستند.

ابدالی تصریح کرد: پرندگان آبزی و کنارآبزی به صورت هماهنگ و همزمان در میانه فصل زمستان گذرانی شان، در ماه ژانویه میلادی مورد سرشماری و برآورد جمعیت قرار می گیرند. این همزمانی و هماهنگی به تحلیلگران و کارشناسان موسسات بین المللی کمک می کند تا برآوردی از اندازه جمعیت در سطح منطقه ای و جهانی داشته باشند.

وی اضافه کرد: از میان حدود 560 گونه پرنده فهرست شده در فون جانوری ایران، 62 گونه در لیست گونه های درمعرض تهدید قرار می گیرند که از میان این تعداد 35 گونه آبزی و کنارآبزی شمرده می شوند.

مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: گروه دیگری از پرندگان از گونه های مهاجر عبوری در ایران هستند. این پرندگان تابستان ها از ایران عبور می کنند و برای مدتی مهمان کشورمان هستند همچنین جمعیت های بزرگی از گونه های کنارآبزی چون سلیم خرچنگ خوار و انواعی از پرستوهای دریایی در مناطق ساحلی کشورمان تولید مثل می کنند.

وی در ادامه گفت: برنامه ریزی و پیش بینی اقدامات حفاظتی مناسب، مستلزم گردآوری داده های میدانی صحیح و ادامه دار است. از این رو اجرای یکپارچه برنامه های سرشماری نیمه زمستانه پرندگان مهاجرآبزی و کنارآبزی همواره یکی از مهم ترین فعالیت های دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش بوده است. ارزیابی روند تغییر جمعیت ها و شناسایی مناطق و زیستگاه های حایز اهمیت با استفاده از نتایج حاصل از این سرشماری ها امکان پذیر می شود.

ابدالی یادآور شد: در طول سال های گذشته، این دفتر تلاش کرده تا با تدوین و اجرای برنامه های عمل برای برخی گونه ها گام هایی در جهت حفاظت از گونه های ارزشمندی چون غاز پیشانی سفید کوچک بردارد.

مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: جمعیت هایی از پرندگان مهاجر به ویژه پرندگان جوجه آور در برخی تالاب های شمال کشور همچنین در برخی جزیره های جنوبی کشورمان مورد بررسی های میدانی قرار می گیرند. این جمعیت ها علاوه بر برآورد جمعیت، در برنامه های حلقه گذاری، علامت دار می شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، ابدالی در پایان گفت: بازیابی پرندگان حلقه گذاری شده در سال های بعد می تواند به برخی پرسش های کارشناسان درباره طول عمر، محل های زندگی و مسیرهای مهاجرت آنها پاسخ دهد.

پایان خبر ری رایت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "35 گونه پرنده مهاجر در ایران در فهرست گونه های در معرض تهدید قرار دارد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "35 گونه پرنده مهاجر در ایران در فهرست گونه های در معرض تهدید قرار دارد"، کلیک کنید.