چند اقدام ساده که نفخ را رفع می کند

چند اقدام ساده که نفخ را رفع می کند

آفتاب نیوز :

در ادامه این مطلب به مواردی اشاره خواهیم کرد که در کاهش نفخ موثر هستند. این موارد عبارتند از: 

نوشیدن آب کافی

گرچه معمولا تصور می شود که هنگام بروز نفخ، نباید آب نوشید، اما این کار به تسهیل عملکرد گوارشی و حرکت روده ها کمک می کند. به خصوص افرادی که از یبوست نیز رنج می برند باید به این نکته توجه داشته باشند. خوردن غذا های شور نیز ممکن است با ایجاد نفخ همراه باشد، زیرا سدیم باعث احتباس آب می شود. در نتیجه نوشیدن آب به تعادل سطح سدیم بدن و دفع مایعات اضافی کمک می کند. نوشیدن آب پیش از غذا نیز می تواند در کاهش تمایل به غذاخوردن و احساس سنگینی موثر باشد.

پیاده روی

کمی پیاده روی آهسته حدود 5 تا 10 دقیقه پس از صرف غذا فعالیت معده را تحریک می کند و بروز نفخ را کاهش می دهد. به طور کلی گنجاندن ورزش منظم در برنامه روزمره در بهبود فعالیت سیستم گوارش موثر است و باعث می شود دیواره روده ها عملکرد بهتری داشته باشد.

پرهیز از نوشیدنی های گازدار

یکی از عادت های شایع این است که افراد هنگام احساس سنگینی پس از صرف غذا، نوشابه می نوشند. اما برخلاف تصور، مصرف نوشیدنی های گازدار تاثیری در بهبود نفخ ندارند، زیرا حجم گاز در معده افزایش می یابد. از آنجا که پس از تخمیر فیبر ها گاز های گوارشی در معده به وجود می آید، این وضعیت نفخ را تشدید می کند.

نوشیدن دمنوش گیاهی

برای جلوگیری از نفخ بهتر است پس از صرف غذا، دمنوش نعناع، زنجبیل یا رازیانه میل کرد. این دمنوش ها می توانند باعث اتساع لوله گوارشی شده و نفخ را تسکین دهند. البته در صورت ابتلا به ریفلاکس گوارشی باید از نعناع تند پرهیز کرد، زیرا بازگشت اسید معده به مری را تشدید می کند. برای افرادی که هضم آهسته دارند دمنوش زنجبیل بهترین انتخاب است و رازیانه نیز به بهبود برخی بیماری های معده کمک می کند.

انجام تمرینات یوگا 

انجام تمرینات ملایم یوگا به کاهش احساس ناراحتی شکم که معمولا با نفخ همراه است، کمک می کند. تنفس عمیق حین این تمرینات باعث می شود معده کاملا متورم شود و در نتیجه سیستم اعصاب پاراسمپاتیک فعال شده که باعث هضم بهتر غذا می شود.

پرهیز از جویدن آدامس

جویدن آدامس نیز ایده خوبی برای بهبود هضم نیست، زیرا بلعیدن هوای زیاد عامل تشدید نفخ خواهد بود. این حالت درست وضعیتی مشابه نوشیدن نوشابه یا غذاخوردن سریع را ایجاد می کند. 

منبع: سایت سلامت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چند اقدام ساده که نفخ را رفع می کند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چند اقدام ساده که نفخ را رفع می کند"، کلیک کنید.