چرا برخی پزشکان با کارتخوان قهرند؟

چرا برخی پزشکان با کارتخوان قهرند؟

برخی از پزشکان معتقد هستند موضوع تعرفه گذاری نامناسب باعث شده است تا از کارتخوان استفاده نشود و از سوی دیگر برخی میزان مالیات دریافت شده از پزشکان را عامل این اختلاف نظر می دانند،  از سوی دیگر هستند پزشکانی که برای فرار مالیاتی از ارایه کارتخوان به مراجعه کنندگان طفره رفته و با اعلام اینکه «کارتخوان نداریم» یا «کارتخوان خراب است» مردم را وادار به پرداخت پول نقد و یا کارت به کارت می کنند.

به گزارش ری رایت، به نقل از ری رایت، موضوع استفاده از کارتخوان در مطب های پزشکی یکی از پربحث ترین اتفاقاتی است که نظام سلامت را درگیر کرده است، بسیاری از پزشکان از کارتخوان در مطب استفاده نمی کنند و همین موضوع باعث شده تا اختلاف نظر شدیدی میان مردم،  وزارت بهداشت،  درمان و آموزش پزشکی و سازمان نظام پزشکی ایجاد شود.

در این میان برخی از پزشکان معتقد هستند موضوع تعرفه گذاری نامناسب باعث شده است تا از کارتخوان استفاده نشود و از سوی دیگر برخی میزان مالیات دریافت شده از پزشکان را عامل این اختلاف نظر می دانند،  از سوی دیگر هستند پزشکانی که برای فرار مالیاتی از ارایه کارتخوان به مراجعه کنندگان طفره رفته و با اعلام اینکه «کارتخوان نداریم» یا «کارتخوان خراب است» مردم را وادار به پرداخت پول نقد و یا کارت به کارت می کنند.

آیا کارتخوان در مطب ها الزامی است؟

سعید کریمی معاون درمان وزارت بهداشت گفت: نظارت بر استفاده از کارتخوان در مطب ها با سازمان نظام پزشکی است و معاونت درمان دانشگاه های علوم پزشکی هم بر این موضوع نظارت دارند.

کریمی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه استفاده از کارتخوان برای پزشکان الزام قانونی دارد یا خیر، تاکید کرد: اینکه پزشکان پول نقد بگیرند یا کارت خوان داشته باشند مربوط به تعزیرات نمی شود و طبق قانون پیگیری کارتخوان با سازمان امور مالیاتی است.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به فراگیرشدن ارایه خدمات با استفاده از قابلیت کارت به کارت، افزود: راهکار آن این است که حساب هر فرد ارایه دهنده خدمت در ابتدای سال و انتهای سال محاسبه شود.

کریمی گفت: هجمه علیه پزشکان درست نیست و باید طبق راهکار علمی، موضوع را دنبال کرد، نه اینکه بالای سر هر فرد یک مامور گذاشت.

از تعرفه گذاری تا مالیات مشکل جدید برای پزشکان

مهدی محمد زاده پزشک عمومی در گفت وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری ری رایت با اشاره به تعرفه گذاری و مشکلات مالیاتی برای پزشکان اظهار کرد: زمانی که قرار است گروه های کارشناس تعرفه گذاری را مصوب کنند مقایسه ای صورت می گیرد در حوزه درآمد و هزینه گروه های کارگری و کارمندی که بر هر مبنایی افزایش یابد بر همان اساس نیز تعرفه های سلامت افزایش صورت می گیرد؛ اما نکته حایز این است که تعرفه های پزشکی شامل دو جزء مهم است.

وی افزود: ابتدا دستمزد خود پزشک است که باید با توجه به تورم افزایش یابد و سپس هزینه های مطب داری است که باید بر اساس تورم مشخص افزایش پیدا کند که هزینه های مطب داری شامل وسایل، منشی و… است؛ اما مالیات ها نیز باعث ایجاد مشکلات زیادی برای پزشکان شده است که قطعاً باید در تفرفه گذاری به آن توجه شود.

این پزشک عمومی گفت: اگر به موضوع تعرفه گذاری به صورت دقیق و کارشناسی توجه نشود قطعا شاهد ایجاد مشکلاتی برای پزشکان عمومی خواهیم بود.

محمدزاده گفت: قطعا هزینه های تمام شده برای هر مطب افزایش قابل توجهی داشته و باید به این موضوع توجه شود، از سوی دیگر ممکن است گرفتن مالیات باعث شود تا استفاده از کارتخوان در مطب ها کمتر مورد استقبال قرار بگیرد.

ارسال پیامک مالیاتی به 1786 پزشک متخلف

از سوی دیگر سازمان امور مالیاتی معتقد است که باید پزشکان متخلف شناسایی و معرفی شوند تا با آنها برخورد شود.

داوود منظور رییس سابق سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به استقبال بالای مردم از سامانه سوت زنی سازمان و دریافت تعداد قابل ملاحظه ای گزارش فرار مالیاتی از ارسال پیامک برای هزار و 786 پزشک متخلف پس از محرز شدن فرار مالیاتی خبر داد.

داوود منظور با اشاره به اینکه مبارزه با فرار مالیاتی یکی از برنامه های مهم نظام مالیاتی به شمار می رود، گفت: ایجاد سامانه گزارش فرار مالیاتی در اجرای طرح سوت زنی سازمان تاکنون با استقبال بالای شهروندان روبه رو شده و در هفت ماهه امسال گزارش ها مردمی قابل توجهی در خصوص فرار مالیاتی یا سایر موارد به این سامانه ارسال شده است.

وی خاطرنشان کرد: گزارش های ارسالی غالباً در خصوص عدم استفاده صاحبان مشاغل از دستگاه کارتخوان به ویژه از سوی پزشکان و دندانپزشکان بوده و ارسال برخی گزارش های مصداقی و موارد تخلف ماموران مالیاتی نیز از دیگر محورهای موضوعی این گزارش های مردمی بوده است.

رییس سابق سازمان امور مالیاتی کشور تصریح کرد: بخش زیادی از گزارش ها مردمی در خصوص عدم استفاده صاحبان مشاغل از دستگاه کارتخوان به سامانه سوت زنی سازمان ارسال شده که بیش از نیمی از این گزارش ها مربوط به عدم استفاده پزشکان و دندانپزشکان از دستگاه کارت خوان بوده است.

پایان خبر ری رایت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چرا برخی پزشکان با کارتخوان قهرند؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چرا برخی پزشکان با کارتخوان قهرند؟"، کلیک کنید.