نظارت بانک مرکزی بر بانک های ناتراز باید ادامه دار باشد

نظارت بانک مرکزی بر بانک های ناتراز باید ادامه دار باشد

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک ها یک شبه و یک ساله ناتراز نشدند، گفت: اگر نظارت بانک مرکزی مثل شرایط فعلی ادامه دار باشد، باید شاهد کاهش ناترازی ها باشیم و اگر این اصلاحات رخ نداد، در آخر بحث ادغام و انحلال مطرح می شود. 

آلبرت بغزیان در گفت وگو با ری رایت با اشاره به ناترازی بانکی بیان کرد: در این سال ها بانک ها منابع خود را بدون ضامن و وثیفه کافی وام های کلان دادند و برنگشته، یا منابع را داخل املاک، مراکز تجاری و مسکونی بردند و بنگاه داری خود را گسترش دادند و به نوعی منابعشان بلوکه شده است و الان هم به دلیل قیمت پایین عرضه نمی کنند.

وی ادامه داد: در این شرایط نسبت هایی که باید در بانک ها رعایت شود برای اینکه ترازنامه آن ها منفی نشود، به هم خورده است. درواقع بانک ها از نظر ترازنامه ای ناتراز نیستند، چون منابع ملکی دارند، اما از نظر نقدینگی در مضیقه اند. آن قسمت هاست که بانک را مشرف به ورشکستگی می کند.

این کارشناس بانکی اظهار کرد: به همین دلیل وقتی که مردم برای گرفتن پول هایشان به بانک هجوم می برند، بانک به اندازه کافی ریال و ذخیره نقدینگی ندارد، از طرف دیگر وجه نقد خود را نگه نداشته و وام دادند و این منابع قفل شده است.

بغزیان درباره تاکید دولت برای ساماندهی ناترازی بانک ها بیان کرد: انحلال موسسه ها و بانک های ناتراز در مرحله آخر است. پیش از آن باید ادغام و فرجه دادن به بانک ها باشد و یک حد فاصل زمانی برای اینکه بانک ها ناترازی خود را بهبود ببخشند.

 دولت باید جدی باشد، بانک مرکزی هم جدیت به خرج دهد، در حالی که در مدیریت قبلی چنین جدیتی وجود نداشت، اگر این جدیت در بانک مرکزی وجود داشت، آن ها وضعیت ناترازی خود را بررسی و اصلاح می کردند، بانک ها هم یک شبه و یک ساله به این وضعیت نیفتادند. اگر نظارت بانک مرکزی مثل شرایط فعلی ادامه دار باشد، باید شاهد کاهش ناترازی ها باشیم و اگر این اصلاحات رخ نداد، در آخر بحث ادغام و انحلال مطرح می شود. 

پایان خبر ری رایت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نظارت بانک مرکزی بر بانک های ناتراز باید ادامه دار باشد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نظارت بانک مرکزی بر بانک های ناتراز باید ادامه دار باشد"، کلیک کنید.