نشانه های اولیه مسمومیت دارویی چیست؟

نشانه های اولیه مسمومیت دارویی چیست؟

آفتاب نیوز :

دکتر الناز ذوقی، متخصص داروسازی بالینی با بیان اینکه مسمومیت انواع مختلفی دارد، در گفتگو با رادیو سلامت گفت: هنگامی که دوز یک دارو یا یک ماده مصرفی، از دوز درمانی بیش تر و افزایش پیدا می کند مسمومیت رخ می دهد که می تواند به طور عمدی یا اتفاقی باشد.

وی ادامه داد: از مسمومیت هایی دارویی که به طور ناگهانی و اتفاقی رخ می دهد می توان به مسمومیتی اشاره کرد که بیمار در ناحیه کبد و کلیه اختلال عملکرد پیدا کرده باشد.

ذوقی در ادامه بیان کرد: همچنین مصرف دارو ها در دو طیف سنی کودکان و سالمندان به دلیل فاکتور های فیزیولوژیکی که دارند می تواند با احتمال بیشتری منجر به مسمومیت شود. تهوع و استفراغ جز علایم شایع مصرف دارو ها هستند که البته می توان برخی دارو ها را با مصرف غذا، میل کرد تا این علایم را کنترل نمود.

وی در خصوص نشانه های مسمومیت دارویی افزود: اغلب مسمومیت دارویی نشانه دارد و بسته به دارویی که مصرف می شود ممکن است علایم متفاوت باشد؛ اما علایم گوارشی مشترک همچون حالت تهوع، استفراغ، دل درد و ضعف، ممکن است برای بسیاری از دارو ها رخ دهد. به خصوص در مسمومیت با دارو هایی که کاربرد های اعصاب و روان دارند یا آرام بخش هستند.

این متخصص داروسازی بالینیدر ادامه تصریح کرد: اختلال هوشیاری، تنگی نفس، کاهش تنفس و تشنج نیز از نشانه های جدی مسمومیت دارویی هستند، که فرد با این علاوم باید هرچه سریع تر به اورژانس مراجعه کند.

وی ادامه داد: افراد در حد مسمومیت های دارویی ساده می توانند همه روزه از ساعت 8 الی 20 با شماره تلفن 190 تماس بگیرند و با نشانه های بیماری شان را شرح دهند تا اگر خطر جدی باشد به اورژانس انتقال داده شوند و اگر جدی نبود، توسط متخصص داروساز، دستورالعمل های کنترل در خانه ارایه می شود.

ذوقی در پایان اظهارداشت: اگر افراد بعد از مصرف دارو همچون دارو های سرماخوردگی یا استانینوفن، بدن یا صورت شان ورم می کند، این عارضه مسمومیت دارویی نیست، ولی عارضه جدی و حساسیتی است و باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نشانه های اولیه مسمومیت دارویی چیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نشانه های اولیه مسمومیت دارویی چیست؟"، کلیک کنید.