مهمانان خارجی جشنواره فیلم فجر به دنبال چه هستند؟

مدیران سینمایی برخی کشورهای همسایه در جشنواره فیلم فجر بر تولید سینمایی مشترک با ایران و اکران فیلم های ایرانی در کشورهای خود تاکید کردند.

به گزارش ری رایت،نشست تشریح دستاوردهای اجلاس روسای سینمایی کشورهای منطقه در تهران با حضور کشورهای ایران، روسیه، ارمنستان، تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان و ترکیه عصر 21 بهمن ماه در خانه جشنواره در برج میلاد برگزار شد.

راید فریدزاده -مدیر بخش بین الملل جشنواره- با اشاره به اینکه نشست امروز براساس جلسه دیروز و نشست همکاری سازمان سینمایی ایران با سازمان های سینمایی کشورهای منطقه است و بیانیه ای در 6 بند  برای گسترش همکاری سینمایی این کشورها صادر و امضا شده است، گفت: 6 بندی که در این بیانیه اشاره شده عبارتند از بندهای کلی برای گسترش همکاری های چندجانبه در زمینه تولیدات مشترک، تسهیل اکران آثار در کشورهای منطقه، ایجاد صندوق حمایت مشترک منطقه ای برای فعالان سینما، گسترش همکاری در زمینه توسعه فناوری، افزایش همکاری های آموزشی و پژوهشی و حمایت ویژه از آثار منطقه در جشنواره های هر یک از اعضا.

همچنین محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی با بیان اینکه این نشست ها با هدف همگرایی بیشتر و پرداختن به موضوع سینما بودند، اظهار کرد: سینما زبان مشترک جهانی است. سینما می تواند دغدغه های مختلف کشورها را مرتفع و ملت ها را به هم نزدیک کند. کشورهای منطقه در این سال ها در حوزه سینما کمتر مورد توجه بوده اند و جلسات کمی در این حوزه برگزار شده است. برهمین اساس در یک سال گذشته در سازمان سینمایی سفرهایی به کشورها داشتیم و تفاهم نامه هایی نوشته شد. تا امروز تقریبا 10 کشور برای ما درخواست تولید مشترک داشته اند. ما به کمک بنیاد سینمایی فارابی این طرح ها را بررسی کرده و به امید خدا در سال 1403 طرح هایی که امکان آن ها مهیا باشد را پیش خواهیم برد.

او افزود: اگر می خواهیم از این مرحله عبور کنیم و اقتصاد سینمای ما تقویت شود، باید وارد بازارهای جهانی شویم. یکی از راه های ورود به بازار جهانی تولیدات مشترک است. دومین راه نیز این است که زبان مشترک بین الملل داشته باشیم و با آن ها گفتگو شود اما این نکته هم وجود دارد که به دلیل تحریم های فرهنگ گاهی پخش کننده ها این اتفاق را قبول نمی کردند. سال گذشته گروه هایی علیه سینمای ایران فعالیت کردند و این موضوع سینمای ایران را کمی تحت تاثیر قرار داد. در همین شرایط جالب است بدانید که در این 10 سال گذشته 23 فیلم تولید مشترک داشته ایم. این تفاهمنامه آغازی است که ما در عرصه های بین المللی و مخصوصا در منطقه حضور جدی تری داشته باشیم.

در بخش دیگری از این نشست عنوان شد که رییس سازمان سینمایی روسیه فردا صبح به تهران می آید و در اختتامیه حضور خواهد داشت و در ادامه محمدسعید شوهبون از کشور تاجیکستان گفت: سینما در زمینه انسانیت میتواند فعالیت های گسترده ای داشته باشد. ما با ایران تعریف های مشترک داریم. امروز در شهرک سینمایی غزالی بودیم و چیزهایی دیدیم که در فرهنگ هر دو کشور بسیار مشترک هستند. ما فکر می کنیم که باید همکاری های مشترک را با ایران آغاز کنیم. همچنین فیلم های تاجیکستان باید در ایران اکران شوند.  

وی افزود: من در این جشنواره دیدم که جوانان بسیاری حضور دارند و با هنر و استعداد خود آثار خوبی تولید می کنند. می بینم که در اینجا جوانان در راه سینما کوشش می کنند. ما در تاجیکستان هرساله جشنواره هایی داریم، امسال نیز جشنواره ملی تاجیکستان برگزار می شود و دوست دارم که امسال در این جشنواره سینماگران حضور جدی داشته باشند. من در ایران فقط فیلم های احساسی ندیدم بلکه قصه و امید و آینده را در فیلم ایرانی ها دیدم.

آکژول بکبولوتوف از قرقیزستان نیز عنوان کرد: باتوجه به تفاهم نامه دیروز من به نوبه خودم از طرف قرقیزستان امضای این قرارداد را تبریک میگویم. برای گسترش روابط میان ایران و قرقیزستان درحال مذاکره هستیم و امیداریم تا پایان سال قراردادهای دوجانبه ای را امضا کنیم و فیلم های ما در ایران و فیلم های ایرانی ها در کشور قرقیزستان اکران شوند.  

او ادامه داد: ما در حال حاضر ارزش فیلم های ایرانی را در بازارهای جهانی درک می کنیم و امیدواریم که فیلم های ایرانی را در جشنواره قرقیزستان ببینیم و لذت ببریم. چنین قراردادهای دوجانبه ای اجازه می دهند تا ما فرهنگ مان را به کشورهای مختلف ببریم و تماشاگرهای بیشتری داشته باشیم.

در ادامه کمال اویسال، معاون سازمان سینمایی ترکیه هم بیان کرد: این جلسه باید زودتر تشکیل می شد و ما باید زودتر همدیگر را می شناختیم و تولیدات مشترک را شروع می کردیم. البته هنوز هم دیر نیست. ما با دوستانی که امروز در اینجا حضور دارند تفاهم نامه داریم و با هم کارهای مشترکی تولید می کنیم. سینما نیاز به اقتصاد دارد و این کارهای مشترک باعث می شوند سینما گسترش پیدا کند. این قراردادها به ما اجازه می دهند که فیلم های قوی تری تولید کنیم. ما در این دو روز جلسات خیلی خوبی داشتیم. با آقای زین العابدین مدیرعامل بنیاد فارابی برای دو سال آینده برنامه هایی داریم. در ابتدا دوست داریم کارهای مشترکی بسازیم و در مرحله دوم در حوزه اکران فیلم در کشورهای یکدیگر تلاش کنیم. در مرحله سوم نیز دوست داریم در جشنواره های هر دو کشور از فیلم ها حمایت شود.

رستم جبارو از کشور ازبکستان نیز گفت: ما سه روز در ایران بودیم و همکاری هایی خواهیم داشت. ایران و ازبکستان از قدیم خیلی دوست بوده اند و ادیبان و دانشمندان ما با هم در ارتباط بودند. سینما همیشه انسان ها و کشورها را با هم دوست کرده است. امیدوارم که جشنواره فیلم فجر مردم و کشورها را با هم دوست کند. در ازبکستان نیز سینما بسیار رونق پیدا کرده است. هرسال جشنواره بین المللی تاشکند برگزار میشود و همه شما را به این رویداد دعوت می کنم.

محمدسعید شوهبون در این نشست بیان کرد: ما یک فیلم تاریخی مشترک بین تاجیکستان و ازبکستان داریم. این فیلم باید در ایران، ترکیه، ازبکستان و تاجیکستان اکران شود زیرا به این کشورها نیز ارتباط دارد.

در پایان این نشست خزاعی گفت: این تفاهمنامه اتفاق بزرگی بود که میان کشورهای منطقه و آسیای مرکزی گرفته شد. در این سال های گذشته کمتر به این موضوع پرداخته شده بود و امیدواریم در سال آینده وارد فاز اجرایی این تفاهم نامه شویم.

مهمانان خارجی جشنواره فیلم فجر به دنبال چه هستند؟

وی اضافه کرد: دوستان طی بازدیدی که از شهرک سینمایی داشتند، درخواست کردند که علاوه بر بحث تولید و همکاری های این چنینی، از ظرفیت شهرک های سینمایی ایران برای تولیدات خود استفاده کنند.

پایان خبر ری رایت 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مهمانان خارجی جشنواره فیلم فجر به دنبال چه هستند؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مهمانان خارجی جشنواره فیلم فجر به دنبال چه هستند؟"، کلیک کنید.