سامانه «جست و جوی شغل» یادگار شهید رییسی است

سامانه «جست و جوی شغل» یادگار شهید رییسی است

معاون اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سامانه جست و جوی شغل را یادگار شهید آیت الله رییسی دانست و گفت: در دولت سیزدهم بیش از 170 هزار میلیارد تومان تسهیلات در حوزه اشتغال روستاها، شهرها و شهرک های صنعتی پرداخت شد و انقلاب بزرگی در حوزه مشاغل خانگی صورت گرفت.

به گزارش ری رایت، محمود کریمی بیرانوند در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری با سازمان امور دانشجویان اظهار کرد:در پایان اسفند 1400 شهید آیت الله رییسی از ستاد نظارت وزارت کار بازدید کردند و در حوزه اشتغال به ایشان گزارش دادیم. ایشان گفتند که آیا سامانه ای هست که کارجو و کارفرما را به هم متصل کند؟ ما اعلام کردیم این سامانه هست اما سامانه کارآمدی نیست و ایشان دستور دادند که سامانه آب راه اندازی شود تا عموم مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

وی افزود: در کمتر از 4 ماه نسخه جدید و به روز شده و بهبود یافته ای تحت عنوان سامانه جست و جوی شغل راه اندازی شد که در تیر ماه 1402 رسماً رونمایی شد. در کمتر از 10 ماه 400 هزار فرصت شغلی توسط کارفرمایان و مراکز کاریابی روی سامانه بارگذاری شده و نزدیک به 50 هزار نفر به کارگماری طی این مدت در سامانه اتفاق افتاده ولی سامانه جستجوی شغل فقط هدفش به کارگماری نیست بلکه شفافیت و نظارت بر بازار کار نیز از ویژگی های آن به شمار می رود.

معاون اشتغال وزیر کار تصریح کرد: یکی از شعارهای دولت سیزدهم ایجاد شفافیت بود و امروز در حوزه صدور مجوزها و آمارهای اشتغال و شفاف سازی سامانه ای ایجاد شده که حاصل تلاش دولت شهید رییسی است.

کریمی بیرانوند ادامه داد: در حوزه اشتغال و بازار کار در کمتر از 3 سال آمار و ارقام و عملکردی را از خود به جای گذاشت که در 8 سال دولت قبل اتفاق نیفتاد. دولت کمتر از 3 سال به نرخ بیکاری تک رقمی رسید و نرخ بیکاری به شکل مستمر کاهشی شد، همچنین نرخ بیکاری زنان در کمتر از سه سال به پایین ترین حد خود رسید و نرخ مشارکت اقتصادی هم اندکی افزایش داشت ولی در هیچ فصلی کاهشی نبود.

وی تمرکز اصلی وزارت کار در سال جاری بیکاری فارغ التحصیلان است، گفت: امسال برای اولین بار در دولت شهید رییسی تصمیم بر این شد که 25 درصد از سهم اشتغال ایجاد در کل کشور مختص فارغ التحصیلان باشد.

معاون وزیر کار تصریح کرد: سال گذشته خالص اشتغال ایجادی کشور 775 هزار نفر بود و نرخ بیکاری در 25 استان کشور کاهشی شد. در سال گذشته 10 درصد کاهش در تعدیل نیروی کار داشتیم و تعداد بیمه شدگان اجباری تامین اجتماعی به بیش از 900 هزار نفر رسید.

وی تاکید کرد: طی سال های 1401 و 1402 توانستیم به وعده ایجاد یک میلیون شغل عمل کنیم و در طی این سه سال با انجام اقداماتی نظیر تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، انقلاب بزرگی در حوزه مشاغل خانگی صورت گرفت.

کریمی بیرانوند ادامه داد: سامانه جامع اطلاعات بازار کار را که از سال 1390 در سیاست های اشتغال ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری بر زمین مانده بود در دولت شهید رییسی با همکاری همه مجموعه وزارت کار به مرحله راه اندازی رساندیم و خوشبختانه در بحث احیای بنگاه های راکد و نیمه فعال نیز دولت سیزدهم اقدام انقلابی صورت داد.

به گفته وی در دولت سیزدهم بیش از 170 هزار میلیارد تومان تسهیلات فقط در حوزه اشتغال روستاها، شهرها و شهرک های صنعتی پرداخت شد.

معاون اشتغال وزارت کار با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری مشترک با سازمان امور دانشجویان گفت: با امضای تفاهم نامه بخشی از دانشجویان و مخاطبان از طریق سامانه به کارگیری خواهند شد. اقدامی که سال ها به شکل غیرشفاف و با هزینه زیاد انجام می شد با امضای این تفاهم نامه به شکل جدید انجام می شود و دانشجو تشخیص می دهد که قصد فک تعهد دارد. این فرایند توسط هر 2 وزارتخانه  به صورت الکترونیکی انجام می شود. در کنار اینها ممکن است دانشجویانی که به این سامانه مراجعه می کنند بتوانند حتی درخواست خود را برای جستجوی شغل ثبت کنند.

هاشم داداش پور  – معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان – نیز در این مراسم اظهار کرد: ما بورس صنعت و مشاغل را طراحی کردیم که خروجی اش این است که دانشگاه های کشور دانشجویانی تربیت می کنند که عمدتا نخبه هستند و بنگاه هایی هستند که نیاز به این نخبگان دارند ولی نه شرکت ها و نه نهاد آموزش عالی فرایندی را طی نمی کرد که این ها را به هم متصل کند.

وی افزود: در راستای بورس صنعت نظام آموزش عالی 38 واحد از 140 واحد کارشناسی را بر مبنای مهارت طراحی کرده و این کار بر اساس نیاز صنعت صورت گرفته است.

معاون وزیر علوم تصریح کرد: در پروژه مهارت افزایی دانشجو باید هر هفته در شرکت مربوطه حضور پیدا کند تا مهارت افزایی او تقویت شود مساله بعد احیای بحث مهارت آفرینی و کارآفرینی است که ما جشنواره ای را تحت عنوان دانشجویان اشتغال آفرین طراحی کردیم که دانشجویانی که در راستای اشتغال عمل می کنند برای مهارت های آینده آماده شوند.

پایان خبر ری رایت
 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سامانه «جست و جوی شغل» یادگار شهید رییسی است" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سامانه «جست و جوی شغل» یادگار شهید رییسی است"، کلیک کنید.