تلاش برای تعطیلی یک خانه امن/ می خواهند زنان آسیب دیده را با خود ببرند

تلاش برای تعطیلی یک خانه امن/ می خواهند زنان آسیب دیده را با خود ببرند

به گزارش ری رایت،ری رایت شمس آفرید یک موسسه مردم نهاد برای توانمندسازی زنان آسیب دیده است که برای کاهش آسیب های اجتماعی و خانواده زنان و کودکان فعالیت می کند. روز گذشته پیش مدیرعامل این موسسه در شبکه ایکس در مورد احتمال تعطیلی خانه امن موسسه با فشارهای بیرونی نوشت و در گفت وگو با «شبکه شرق» از جزییات آن گفت.

شرق نوشت:باباخانی تشریح کرد: « دیروز صبح بدون اطلاع قبلی حدود 8-9 نفر از بهزیستی برای بازرسی آمدند. البته گفت وگوها محترمانه اما بیشتر شبیه جلسه بازجویی بود و می خواستند چگونگی تامین مالی موسسه را بررسی کنند. همه اسناد و مدارک مالی موسسه موجود بود که در اختیارشان قرار داده شد. بعد از آن گفتند که می خواهیم از خانه امن بازدید کنیم که همگی به سمت محل خانه امن رفتیم. تا رسیدیم دیدم که اورژانس اجتماعی دم در است. فکر کردم کیس (زنان آسیب دیده) جدید آورده اند. وقتی پرس و جو کردم، متوجه شدم که می خواهند همه زنانی که در خانه امن هستند را ببرند و به محل اورژانس اجتماعی انتقال دهند.»

او ادامه داد: «گفتند دستور داریم که این زنان را منتقل کنیم ولی نه حکم و نه دستور مکتوبی به من ابلاغ نشد. ما نه تخلفی داشتیم و نه پیش از این ابلاغی در این خصوص صورت گرفته بود. من همراه با باقی زنان به طبقه بالا که محل اسکان مرکز است آمدیم و درها را قفل کردیم. تاکید کردم تا زمانی که به صورت قانونی به من ابلاغ صورت نگیرد، اجازه نمی دهم هیچ کدام از این زنان را با خود ببرید. این زنان آسیب دیده که اسباب بازی ما و شما نیستند که امروز اینجا را تعطیل کنید و همه را علی رغم میل شان به اورژانس اجتماعی منتقل کنید. اسباب بازی نیستند که بگویم اینجا تعطیل شد و همه بروید در محل اورژانس اجتماعی که مثل یک قفس است برای این زن ها کافی است از تجربه آنها بشنوید. از کارکنان شنیدم که صورت جلسه کرده اند که چون توان مالی اداره خانه امن برای ما وجود ندارد، می خواهند کیس ها را به محل اورژانس اجتماعی تحویل دهند. این در حالی است که ما مشکل مالی داریم ولی با اعتبار شخصی خودم و اعتقاد قلبی همچنان موسسه و خانه امن را سر پا نگه داشته ایم.»

مدیرعامل موسسه ری رایت شمس آفرید همچنین توضیح داد: « این حرف ها بهانه است. مدیر کل بهزیستی استان از مدت ها قبل تهدید کرده بود که موسسه و خانه امن را تعطیل خواهند کرد. تمام زنان اسکان داده شده با حکم قضایی اینجا حضور دارند. بنابراین مسیولیت شان با من است. دخترها از ترس در آشپزخانه جمع شده و گریه می کردند. آن هم زنانی که آسیب دیده و تحت خشونت بوده و به ما پناه آورده اند. بنابراین تا پروسه اداری طی نشود و بهزیستی کشور در جریان نباشد نمی توانند خانه امن ما را پلمب کرده و زنان را منتقل کنند.»

خانه ری رایت شمس آفرید از سال 99 تاسیس و پس از یک سال خانه امن زیر نظر موسسه نیز فعالیت خود را آغاز کرده است. باباخانی می گوید فشارها در این دو سه سال وجود داشته و رفته رفته شدت گرفت اما در یک سال اخیر وضعیت بدی را تجربه کرده اند

مدیرعامل این موسسه توضیح داد: «مدت ها نمی گذاشتند مجمع سالانه برگزار کنیم تا بالاخره آبان امسال با برگزاری مجمع عمومی موافقت کردند. رفتارهای توهین آمیز بسیاری هم در این مدت شاهد بودم که با رواداری رفتار کردم. اما هر چه سکوت و مدارا کردم تاثیری نداشت اما امروز از حق خودم، کارکنانم و زنان آسیب دیده نمی گذرم. با هر شکل از یورش غیرقانونی و خارج از ضابطه که امروز برای مرکز اتفاق افتاد مخالفم و سبب بر هم زدن نظم مرکز و ایجاد وحشت برای پرسنل و کیس ها شد. و یقینا تا جایی که امکان داشته باشد مطالبه گری ام را درباره رفتارهای رعب انگیز و غیرقانونی ادامه خواهم داد.»

233217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تلاش برای تعطیلی یک خانه امن/ می خواهند زنان آسیب دیده را با خود ببرند" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تلاش برای تعطیلی یک خانه امن/ می خواهند زنان آسیب دیده را با خود ببرند"، کلیک کنید.