تصویر روز ناسا: خوشه کهکشانی پاندورا / پهنای این عکس 60 برابر قطر کهکشان راه شیری است

آبل 2744 به «خوشه پاندورا» نیز معروف است و به نظر می رسد که از ادغام سه خوشه کهکشانی عظیم شکل گرفته باشد. این ابرخوشه کهکشانی در فاصله 3.5 میلیارد سال نوری از ما در صورت فلکی حجار (سنگ تراش) واقع در نیمکره جنوبی آسمان قرار دارد.

حاکمیت گرانشی این ابرخوشه در تسلط ماده تاریک است که تاروپود فضازمان را به پیچ وتاب درآورده و با ایجاد پدیده عدسی گرانشی، تصاویر کج ومعوجی از اجرام دورتر تشکیل می دهد. بسیاری از این تصاویر که با رنگ قرمزتر از کهکشان های خوشه پاندورا دیده می شوند، مربوط به کهکشان های بسیار دورتری هستند که نور آن ها از کیهان اولیه در جهت دیگری تابیده و تحت تاثیر عدسی گرانشی ابرخوشه، منحرف شده و تصویرهایی به صورت کمان های ناقص تشکیل داده است.

تصویر روز ناسا: خوشه کهکشانی پاندورا / پهنای این عکس 60 برابر قطر کهکشان راه شیری است

معدود نقاط درخشان شش پری که می بینید، ستاره های کهکشان خودمان را در پیش زمینه نشان می دهند. در فاصله برآوردشده از خوشه پاندورا، پهنای تصویری که پیش روی شماست به حدود 6 میلیون سال نوری می رسد.

اعتبار تصویر: NASA، ESA، CSA، Ivo Labbe (Swinburne)، Rachel Bezanson (دانشگاه پیتسبورگ)، پردازش: Alyssa Pagan (STScI). برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تصویر روز ناسا: خوشه کهکشانی پاندورا / پهنای این عکس 60 برابر قطر کهکشان راه شیری است" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تصویر روز ناسا: خوشه کهکشانی پاندورا / پهنای این عکس 60 برابر قطر کهکشان راه شیری است"، کلیک کنید.