تاکید رییس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران بر کاهش جمعیت کیفری زندان ها

تاکید رییس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران بر کاهش جمعیت کیفری زندان ها

رییس کل محاکم تهران گفت: باید از ظرفیت های موجود در تاسیسات حقوقی و نهادهای ارفاقی همچون مجازات های جایگزین حبس، پذیرش توبه، استفاده از پابند الکترونیک، عفو، تعویق و تعلیق مجازات، نظام آزادی مشروط در جهت کاهش جمعیت کیفری زندان ها نهایت استفاده و بهره را معمول داشت.

به گزارش ری رایت به نقل از قوه قضاییه، رییس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران در ادامه بازدیدهای مستمر، میدانی از مجتمع های قضایی تهران، به همراه معاونین و مدیران قضایی- ستادی در مجتمع قضایی شهید مدرس حضور یافت و پاسخگوی مراجعین مردمی بود.

ربیع الله قربانی در جمع قضات مجتمع قضایی شهید مدرس ضمن تسلیت شهادت رییس جمهور مردمی و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خدمت بیان کرد: یکی از اهداف مهم بازدیدهای میدانی و دیدار چهره به چهره با همکاران تشکر و قدردانی عملی از زحمات و تلاش های خالصانه آن ها در خدمت رسانی مضاعف به مراجعین است.

 وی گفت: حجم کار در مجتمع های قضایی تهران زیاد است و علیرغم همه تلاش ها تناسب مطلوبی بین جمعیت مردمی هر مجتمع و نیروهای قضایی و اداری نیست. 

 رییس کل محاکم تهران افزود: ایجاد فضای اداری دوستانه و صمیمی بین مدیران و همکاران در محاکم موجب شده است که علیرغم همه کاستی ها و سختی ها، فضای معنوی و رو به رشدی را در بین آن ها شاهد باشیم. برقرای ارتباط موثر مدیران واحدهای قضایی، قضات و کارکنان اداری و عوامل پیرامون دستگاه قضایی اعم از وکلا، کارشناسان و ضابطان قضایی می تواند به تحقق دستیابی به اهداف دستگاه قضایی کمک کند.

رییس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران در این جلسه از مدیریت و پرسنل مجتمع قضایی شهید مدرس تشکر کرد و اظهار کرد: بلحاظ برگزاری ملاقات عمومی هفتگی و سهولت دسترسی به سرپرست مجتمع و پاسخگویی و تکریم ارباب رجوع سطح رضایت مندی مردم از آن خوب و علیرغم مشکلات و سختی های زندگی در کلان شهر تهران کارنامه عملکردی مطلوب دارد.

رییس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به لزوم رعایت اصل تناسب بین جرم و مجازات در شعب کیفری گفت: در این راستا باید منویات مقام معظم رهبری، سیاست های رییس قوه قضاییه و اهداف سند تحول قضایی مرتبط با حبس زدایی دنبال شود و می طلبد که این امر با اهتمام بیشتر در دستور کار قضات باشد که وضعیت مطلوب تر از وضع موجود حاصل شود.

 رییس کل محاکم تهران در جمع قضات مجتمع قضایی شهید مدرس با اشاره به ضرورت توجه به دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری زندان افزود: باید از ظرفیت های موجود در تاسیسات حقوقی و نهادهای ارفاقی همچون مجازات های جایگزین حبس، پذیرش توبه، استفاده از پابند الکترونیک، عفو، تعویق و تعلیق مجازات، نظام آزادی مشروط در جهت کاهش جمعیت کیفری زندان ها نهایت استفاده و بهره را معمول داشت.

 قربانی با اشاره به اثرات بازداشت های اشخاص بر زندگی و اطرافیان آن ها افزود: اگر قاضی به این نتیجه برسد که فردی استطاعت مالی برای پرداخت محکوم به ندارد و سامانه سهام (سامانه هوشمند استعلامات مالی) پاسخ دهد که واقعا مالی وجود ندارد، مضایقه از صدور حکم اعسار از پرداخت محکوم به توجیهی ندارد.

 رییس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران در ضرورت اتقان آرا گفت: مهمترین عنصر در رای و دستور قاضی اتقان رای دادگاه است که تاثیر بسیار زیادی در تبیین مسایل حقوقی و تلقین حس انصاف در جامعه دارد و جامعه را به سمت آگاهی هدایت می کند.

وی تاکید کرد: اگر آرا بدون لحاظ اتقان صادر شود حقوق و مصالح شهروندان در معرض آسیب و خطر قرار خواهد گرفت و منجر به اشتباهات جدی شده و ناعادلانه است. 

 قربانی افزود: صدور قرار عدم استماع دعوای نابجا باعث افزایش ورودی کاذب پرونده ها می شود و فصل خصومت به معنای واقعی صورت نمی گیرد. 

 از نکات مهم دیگری که در بازدید رییس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران در مجتمع قضایی شهید مدرس به مثابه بازدیدهای اخیر در سالجاری از مجتمع های قضایی شهید مفتح، شهید مطهری، شهید باهنر و شهید مدنی مورد توجه بود، بررسی کمی و کیفی آمار و عملکرد شعب این مجتمع با حضور رییس هر شعبه، حضور در محل کار همکاران و تشویق پرسنل قضایی و اداری و اهدای لوح سپاس و نیز تاکید بیشتر بر استفاده از ظرفیت سامانه های نوین در دستگاه قضایی از جمله سامانه سهام و ستاد در اجرای احکام مدنی، نظارت روسای شعب بر فرایند اجرا و اخذ نیم عشر، استفاده کمتر از صدور قرارهای شکلی به ویژه صدور قرار عدم استماع دعوی، اهتمام بیشتر در فصل خصومت، نظارت بیشتر بر دفاتر شعب، شناسایی علل کاهش اطاله دارسی مختص به هر شعبه، تشکیل کمیته نظارت پرونده های مسن و معوق، تشکیل کمیته بازشماری پرونده ها انطباق با آمار سیستمی و انعکاس دقیق آمار و موجودی شعب به ستاد محاکم بود که بر جدیت و سرعت در اجرای این امور تاکید شد.

رییس کل محاکم تهران بعد از بازدید به همراه معاونین قضایی- ستادی در برنامه ملاقات مردمی از پیش اعلام شده ویژه مراجعین این مجتمع حضور یافت و پس از استماع درخواست های متقاضیان و مطالعه موردی پرونده های آن ها با در نظر گرفتن جهات قانونی و تناسب میان موارد مندرج در پرونده ها و درخواست های متقاضیان، دستورات لازم را درباره دقت و تسریع در رسیدگی به مراجع و شعب ذیربط قضایی ابلاغ کرد.

پایان خبر ری رایت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تاکید رییس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران بر کاهش جمعیت کیفری زندان ها" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تاکید رییس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران بر کاهش جمعیت کیفری زندان ها"، کلیک کنید.