بی خوابی می تواند ریسک سکته قلبی را در شما افزایش دهد

بی خوابی می تواند ریسک سکته قلبی را در شما افزایش دهد

آفتاب نیوز :

محققان دانشگاه ویرجینیا کامنولث در ریچموند آمریکا در مطالعه ای دریافته اند که گزارش یک یا چند علامت بی خوابی توسط خود افراد، باعث افزایش 16 درصدی خطر بروز بیماری های جدی در آن ها می شود. این مسیله در افراد جوان تر از 50 سال شدیدتر است و کسانی که پنج تا هشت علامت داشتند، حدود چهار برابر بیشتر از بقیه در معرض ریسک سکته بودند.

پژوهشگران در این مطالعه بیش از 31 هزار داوطلب با میانگین سنی 61 سال را بررسی کردند که هیچ کدام در ابتدای مطالعه سابقه سکته نداشتند. سپس آن ها به طور میانگین به مدت 9 سال تحت نظر قرار گرفتند.

محققان از شرکت کنندگان پرسیدند که هر چند وقت یک بار در خوابیدن دچار مشکل می شوند، آیا در طول شب بیدار شده و آیا صبح ها زودتر از ساعت مقرر بیدار می شوند و بعد در دوباره خوابیدن مشکل دارند یا خیر. همچنین از آن ها پرسیده شد که چقدر احساس می کنند صبح ها خستگی از تنشان در رفته است.

دانشمندان با احتساب مولفه هایی مثل مصرف الکل، دخانیات و سطح فعالیت های فیزیکی پاسخ ها را با هم مقایسه کردند. نتیجه این بود که در طول یک دهه 2101 مورد سکته رخ داد. 1300 سکته مربوط به افرادی بود که یک الی چهار علامت داشتند، 436 مورد مربوط به افرادی با پنج الی هشت علامت و 365 مورد مربوط به افراد بدون علامت بود.

دانشمندان می گویند افرادی که با یک یا چند علامت بی خوابی درگیر هستند، بیشتر از افرادی که از این مشکلات رنج نمی برند، در معرض خطر بیماری های حاد ازجمله بیماری های قلبی و سکته قرار دارند. نکته جالب اینجاست که این پیوند در افراد جوان تر از 50 سال شدیدتر می شود.

محققان می گویند افرادی که پنج الی هشت علامت بی خوابی داشتند، 51 درصد بیشتر با ریسک سکته روبه رو بودند. این خطر برای افرادی که به بیماری دیابت، پرفشاری خون، بیماری های قلبی و افسردگی دچار بودند، بیشتر هم می شد.

دکتر «وندمی ساوادوگو»، از دانشگاه ویرجینیا کامن ولت و عضو آکادمی عصب شناسی آمریکا می گوید: «درمان های بسیاری وجود دارند که می توانند به بهبود کیفیت خواب افراد کمک کنند؛ بنابراین تعیین اینکه کدام مشکلات خواب به افزایش ریسک منجر می شوند، می تواند به تشخیص زودهنگام یا استفاده از درمان های رفتاری برای افرادی کمک کند که در خوابیدن مشکل دارند و با این کار احتمالاً ریسک سکته در دنباله زندگی آن ها کاهش می یابد.»

پژوهشگران حالا امیدوارند در آینده بتوانند با تحقیقات بیشتر دریابند که چه کار هایی می تواند در کاهش مشکلات خواب موثر باشد و ریسک سکته را کاهش دهد.

منبع: خبرفوری

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بی خوابی می تواند ریسک سکته قلبی را در شما افزایش دهد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بی خوابی می تواند ریسک سکته قلبی را در شما افزایش دهد"، کلیک کنید.