به کدام کاندیدا رای بدهیم؟

عملکرد دولت سیزدهم با محوریت شهیدرییسی منظومه کاملی از شاخص های یک «رییس جمهور صالح» است.

به گزارش ری رایت، همشهری نوشت: «به کدام کاندیدا رای بدهم»؛ این سوالی است که این روزها ذهن بسیاری از مردم را به خود مشغول کرده و برخی از لابه لای تبلیغات و برنامه های تشریحی کاندیداها به دنبال پاسخ آن هستند، اما تطبیق ویژگی های کاندیداها با «الگوی شهیدرییسی» صحیح ترین مسیر برای رسیدن به پاسخ این سوال است. کاندیداها و جریان های مختلف سیاسی درحالی 15روز مانده به برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، به دنبال اقناع جامعه برای رای دادن به کاندیدای موردنظرشان هستند که عملکرد دولت سیزدهم با محوریت شهیدرییسی، دربرگیرنده منظومه کاملی از شاخص های یک «رییس جمهور صالح» است که با برخورداری از ویژگی های شخصی و مدیریتی تراز انقلاب اسلامی، بهترین سنجه به منظور انتخاب «کاندیدای اصلح» به حساب می آید.
در شرایطی که ادامه راه روشن شهیدرییسی به یکی از محوری ترین مطالبات جامعه از دولت چهاردهم تبدیل شده است، یکی از الزام های اساسی چنین مطالبه ای، تطبیق ویژگی های کاندیداها با الگوی «شهید جمهور» ازسوی رای دهندگان است؛ الگویی که می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات و چالش های پیش روی جامعه باشد. در ادامه به بررسی زوایای مختلف آن می پردازیم.

به کدام کاندیدا رای بدهیم؟

پرکاری و خستگی ناپذیری
یکی از مهم ترین ویژگی های شهیدرییسی که طی سال های گذشته همواره مورد توجه مردم و رسانه ها قرار داشته ، پرکاری و خستگی ناپذیری این شهید بزرگوار است که طی حدود 3سال گذشته مصداق های پرتعدادی برای این ویژگی می توان برشمرد. انجام 47سفر استانی و 29سفر خارجی، آن هم طی حدود 3سال، از نقاط درخشان کارنامه شهیدرییسی است که به گره گشایی بسیاری از مشکلات پیش روی کشور انجامید. خستگی ناپذیری شهیدرییسی تا جایی بود که تجلیل رهبرمعظم انقلاب را نیز به دنبال داشت. حضرت آیت الله خامنه ای در پیام تسلیت به مناسبت شهادت رییس جمهور و همراهان وی تاکید کردند که «رییسی عزیز خستگی نمی شناخت.» نقل خاطره سفر شهیدرییسی به مسکو و بلافاصله انجام سفر استانی به البرز، ازسوی رهبرمعظم انقلاب در جریان حضور ایشان در منزل شهید جمهور، از دیگر نمودهای پرکاری و خستگی ناپذیری شهیدرییسی به حساب می آید.

ظلم ستیزی و عدالت خواهی
یکی از ویژگی های شهیدرییسی که باید در انتخاب رییس جمهور آینده مدنظر رای دهندگان قرار داشته باشد، شاخص «ظلم ستیزی» و «عدالت خواهی» شهید جمهور است که در اقدامات و عملکرد دولت سیزدهم به خوبی نمایان بود و مردم  نیز شاهد نمودهای مختلف چنین رویکردی بوده اند. حذف ارز ترجیحی 4200تومانی ازسوی دولت سیزدهم یکی از محوری ترین اقدام هایی بود که کلان راهبرد «حذف زمینه های فساد» را پیگیری می کرد؛ اقدامی که گام مهم در راستای برقراری عدالت محسوب می شود. ازسوی دیگر بررسی های اقتصادی نشان می دهد اصلاحات اعمال شده ازسوی دولت سیزدهم، بستر مناسبی را برای «کاهش شکاف مالیاتی» و به دنبال آن، «تحقق عدالت مالیاتی» فراهم کرد ه است؛ مسیری که چشم انداز برقراری عدالت اجتماعی را دنبال می کند. دولت رییسی در حوزه عدالت آموزشی، عدالت در عرصه سلامت و… نیز گام های موثری برداشت که استمرار آن ازسوی دولت چهاردهم ضروری است.

پیگیری گفتمان ولایی
ولایتمداری و پیگیری گفتمان انقلاب و رهبری، یکی از اساسی ترین شاخص های عملکردی شهیدرییسی طی سال های گذشته و به ویژه در دوران ریاست جمهوری بوده است. این ویژگی به قدری برجسته بود که رهبر معظم انقلاب در دیدار با خانواده شهیدرییسی بیان کردند که «ما یکی از بهترین عناصرمان زیر این آسمان را از دست دادیم؛ یکی از بهترین ها را از دست دادیم… .» حضرت آیت الله خامنه ای همچنین در آن دیدار فقدان شهیدرییسی را «خسارتی جبران ناپذیر» دانستند؛ تجلیلی که بیش از هر چیز نشان دهنده عمق ولایتمداری شهیدرییسی است. این درحالی است که به گفته مقام های دولت سیزدهم، شهیدرییسی همواره بر این اعتقاد بوده است که «ما باید خودمان را خرج ولایت کنیم؛ نه برعکس.» ازسوی دیگر پیگیری آرمان ها و منویات رهبرمعظم انقلاب در عرصه های داخلی و بین المللی وجه دیگری از پیگیری گفتمان ولایی ازسوی شهید رییسی است که باید از جانب دولت چهاردهم استمرار یابد.

پرهیز از اختلاف افکنی
تنش زدایی از ساختارهای اجرایی و همگرایی با قوای دیگر در کنار پرهیز از انجام اقدام های اختلاف افکن، از دیگر راهبردهای شهیدرییسی در دولت سیزدهم بود که دستاوردهای چشمگیری برای کشور به همراه داشت. شهیدجمهور عمیقا اعتقاد داشت که وجود برخی اختلاف سلیقه ها نباید زمینه ساز بروز اختلاف میان قوای مختلف و ایجاد ناکارآمدی در ارکان حاکمیتی شود. براین اساس هم بود که با آغاز به کار دولت سیزدهم و برخلاف رویه های گذشته، مدیران میانی کارآمد که ازنظر سیاسی با دولت همسو نبودند، تغییر نکردند؛ موضوعی که اگرچه انتقادهایی را ازسوی برخی جریان ها به دنبال داشت، اما به عنوان یکی از مهم ترین اصول مدیریتی دولت سیزدهم مورد توجه قرار گرفت. ازطرف دیگر در دولت سیزدهم شاهد درگیری و اختلاف حاشیه ساز دولت با سایر قوا و دستگاه های حکومتی نبودیم؛ رویکردی که از دیگر نمودهای نگاه همدلانه شهیدرییسی در پیشبرد امور دولت به حساب می آید.

تقویت جبهه مقاومت
پیگیری کارآمد آرمان های جمهوری اسلامی در حوزه سیاست خارجی یکی از مهم ترین خصوصیات شهیدرییسی بود که طی حدود 3سال گذشته، تقویت محور مقاومت را به دنبال داشته است. پیگیری چنین رویکردی پس از آغاز جنگ در غزه به صورت ویژه در دستورکار دولت سیزدهم و شخص رییس جمهور شهید قرار گرفت و دراین مدت شاهد رایزنی ها و اقدام های گسترده دولت به منظور کمک به جبهه مقاومت، ازجمله در فلسطین اشغالی بوده ایم. براین اساس هم بود که شهید حسین امیرعبداللهیان به دنبال آغاز جنگ در غزه، با انجام سفرهای متعدد منطقه ای، تقویت جبهه مقاومت با محوریت ایران را در دستورکار قرار داد؛ راهبردی که به صورت ویژه ازسوی شهیدرییسی نیز دنبال شد. اقدام های انجام شده دراین زمینه ازسوی دولت سیزدهم و شخص «شهید جمهور» زمینه ساز تثبیت محوریت ایران در تحولات جبهه مقاومت شد؛ رویکردی که استمرار آن، مطالبه ای محوری از دولت چهاردهم است.

زیست مردمی
مردمی بودن از شاخص هایی است که اگرچه برخی به دنبال بهره برداری سیاسی از آن هستند، اما شهید رییسی در عمل ثابت کرد دولت سیزدهم مردمی است و «خادم ملت» بودن مدالی است که بر سینه دولت سیزدهم نصب شده است. شهیدرییسی با برقراری ارتباط بی واسطه و سهل با مردم در شرایط مختلف، پای درددل آنان می نشست و از نزدیک مشکلات شان را لمس می کرد؛ راهبردی که تاثیر اساسی ای در سیاستگذاری های کلان دولت سیزدهم داشت. ازسوی دیگر، ساده زیستی دولتمردان به تبعیت از «شهید جمهور» از ویژگی های دولت سیزدهم به حساب می آید؛ موضوعی که استمرار آن در دولت چهاردهم می تواند راهگشا باشد. نکته اینجاست که زیست مردمی شهیدرییسی، ری رایت تاییدی بر شعار دولت سیزدهم، یعنی «دولت مردمی» بود.

استفاده از ظرفیت های جهانی
سیاست خارجی یکی از اصلی ترین عرصه های موفقیت دولت شهید رییسی به حساب می آید؛ دستاوردی که با محوریت رییس جمهور محقق شد و مزیت های کلانی را  برای مردم و کشور به دنبال داشت. دولت شهیدرییسی برخلاف عملکرد برخی که ادعا می کردند زبان دنیا را بلدند، راهگشایی در سیاست خارجی را در دستورکار قرار داد که «عضویت در سازمان های مهم بین المللی مانند سازمان شانگهای و بریکس»، «محکومیت رژیم صهیونیستی در مجامع بین المللی»، «توسعه مناسبات با همسایگان و دولت های منطقه»، «گسترش همکاری های دوجانبه و چندجانبه با کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین» و… ازجمله دستاوردهای اتخاذ چنین راهبردی است. اکنون برخورداری از این ویژگی راهبردی، می تواند به عنوان یکی از شاخص های اساسی برای انتخاب رییس دولت چهاردهم ازسوی رای دهندگان باشد.

به کدام کاندیدا رای بدهیم؟

به کدام کاندیدا رای بدهیم؟

پایان خبر ری رایت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "به کدام کاندیدا رای بدهیم؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "به کدام کاندیدا رای بدهیم؟"، کلیک کنید.