برخی از دارو های HIV می توانند با آلزایمر مقابله کنند

یافته جدید تحقیقاتی؛

برخی از دارو های HIV می توانند با آلزایمر مقابله کنند

در یک مطالعه جدید، افراد مبتلا به اچ آی وی که دارو های استاندارد برای دور نگه داشتن ویروس دریافت می کردند، نرخ بسیار پایین تر ابتلا به بیماری آلزایمر داشتند.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری ری رایت، به نقل از هلث دی نیوز، این نتایج نشان می دهد این دارو ها ممکن است خطر ابتلاء به بیماری مغزی را نیز کاهش دهند.

تیمی به سرپرستی دکتر «جرولد چان» از دانشگاه کالیفرنیا به این نتیجه رسیدند که این تحقیقات در مراحل اولیه است، اما این امکان وجود دارد که مکانیسم های مورد استفاده توسط این دارو های HIV در سطح ژنتیکی برای خنثی کردن آلزایمر در مغز عمل کنند.

در این مطالعه، گروه چان نرخ بیماری آلزایمر را در میان تقریباً 80000 فرد مبتلا به HIV مثبت بالای 60 سال بررسی کردند. برای بیش از 46000 نفر از آنها نوعی دارو های سرکوب کننده HIV معروف به مهارکننده های ترانس کریپتاز معکوس (RT) تجویز شده بود.

محققان دریافتند در میان این زیرگروه، تشخیص آلزایمر در حدود 2.5 نفر در هر 1000 نفر رخ می دهد که بسیار کمتر از 6.15 در هر 1000 مشاهده شده در گروه کنترل از افراد مسن بدون HIV بود.

این مطالعه برای اثبات اینکه مهارکننده های RT مستقیماً از بیماری آلزایمر جلوگیری می کنند طراحی نشده است. با این حال، این یافته جالب بود و مکانیسم های ژنتیکی وجود دارد که ممکن است این ارتباط را توضیح دهد.

در یافته های اخیر، تحقیق چان نشان داد که در بیماران آلزایمری، ژنی که در نورون ها یافت می شود دچار جهش هایی می شود که می تواند هزاران نوع ژن جدید تولید کند.

ژن مرتبط با آلزایمر، به نام APP، با استفاده از همان آنزیمی که HIV برای ربودن ژنتیکی سلول های انسان از آن استفاده می کند، دچار این تغییر شکل می شود.

به همین دلیل است که دارو های بازدارنده RT یک عنصر رایج در داروی است که افراد HIV مثبت برای سرکوب ویروس از آن استفاده می کنند.

بنابراین، این منطقی است که مهارکننده های RT فرآیند های RT درگیر در بیماری آلزایمر را در سلول های مغز هم خنثی کنند.

چان می گوید: «آنچه ما اکنون به آن پرداخته ایم بسیار خام است. گام بعدی واضح برای آزمایشگاه ما این است که تشخیص دهیم کدام نسخه از RT ها در مغز فرد مبتلا به بیماری آلزایمر کار می کنند، به طوری که می توان درمان های هدفمندتری را کشف کرد.»

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برخی از دارو های HIV می توانند با آلزایمر مقابله کنند" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برخی از دارو های HIV می توانند با آلزایمر مقابله کنند"، کلیک کنید.