باران در 14 استان و هشدار طغیان رودخانه های فصلی

باران در 14 استان و هشدار طغیان رودخانه های فصلی

آفتاب نیوز :

صادق ضیاییان درباره آخرین وضعیت جوی کشور اظهار داشت: روز آینده در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، اردبیل، البرز، قزوین، سمنان، تهران، مرکزی، شمال خراسان رضوی، شمال اصفهان و استان های ساحلی خزر رگبار و رعد و برق وزش باد شدید موقت و در نقاط مستعد تگرگ داریم.

مدیر کل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی ادامه داد: روز شنبه 5 خرداد علاوه بر مناطقی که ذکر شد در کردستان و همدان نیز این شرایط جوی حاکم است.

وی افزود: روز یکشنبه 6 خرداد در شمال آذربایجان غربی و شرقی، استان های ساحلی خزر، برخی نقاط استان های زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، قم، مرکزی، شمال اصفهان و روز دوشنبه 7 خرداد در اردبیل و شمال آذربایجان های شرقی و غربی بارش خواهیم داشت.

هشدار آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل ها در 9 استان

ضیاییان ضمن اشاره به صدور هشدار نارنجی توسط سازمان هواشناسی، اضافه کرد: روز جمعه 1403/03/04 رگبار باران، رعدو برق، تگرگ، مه، صاعقه و وزش باد نسبتا شدید تا شدید در آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، نیمه جنوبی اردبیل، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات در استان های زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان حاکم است.

مدیر کل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی اضافه کرد: در این راستا اختلال در ناوگان حمل و نقل، کاهش دید، لغزندگی جاده ها، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه های موقت از جمله بنرها، داربست ها و تابلو های تبلیغاتی، اختلال در ناوگان حمل و نقل و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ و خسارت به محصولات باغی و زراعی و احتمال ریزش سنگ در گردنه ها پیش بینی می شود.

وی تاکید کرد: در این راستا توصیه می شود پرهیز از سفر های غیر ضروری، خودداری از پرواز های ورزشی و تفریحی، بالگرد و هواپیما های سبک، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از فعالیت های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب رو ها و به ویژه در نواحی سردسیر کنترل دما و رطوبت در سالن های پرورشی و استفاده از محلول های ضد تنش در گیاهان باغی و زراعی در دستور کار باشد.

بارش سال جاری 22.9 درصد بیشتر از سال گذشته

ضیاییان درباره وضعیت جوی پایتخت گفت: آسمان تهران روز آینده جمعه صاف تا قسمتی ابری، برخی ساعات افزایش باد، در شب گاهی رگبار و رعد و برق پیش بینی می شود، بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت 26 و 16 درجه خواهد بود.

مدیر کل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی افزود: روز آینده اهواز با بیشینه دمای 42 درجه بالای صفر گرم ترین مرکز استان و شهرکرد با کمینه دمای 7 درجه بالای صفر خنک ترین مرکز استان خواهد بود.

وی درباره وضعیت بارش ها در سال زراعی جاری گفت: میانگین بارندگی کل کشور از ابتدای سال زراعی تا 28 اردیبهشت امسال 213/7 میلیمتر ثبت شد، میزان بارش پارسال در این بازه زمانی 173.9 میلی متر بود بنابراین بارش سال جاری 22.9 درصد بیشتر از سال گذشته است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "باران در 14 استان و هشدار طغیان رودخانه های فصلی" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "باران در 14 استان و هشدار طغیان رودخانه های فصلی"، کلیک کنید.