اینستاگرام روی موج بی اخلاقی – ری رایت

اینستاگرام روی موج بی اخلاقی - ری رایت

طی پژوهشی که روی صفحه های عمومی اینستاگرام زنان و دختران ایرانی دنبال کننده انجام شد، نشان می دهد که زنان، بیشتر از مردان تحت تاثیر فضای مجازی قرار می گیرند.

به گزارش ری رایت، جام جم نوشت: مدت زمان زیادی است که در شبکه های فیلتر شده فضای مجازی به خصوص اینستاگرام، جو نامطلوبی حکمفرماست که با سبک و فرهنگ ایرانی همسویی ندارد. امکان دسترسی به این شبکه برای هر فردی با هر گرایش و مرام و مسلکی وجود دارد و هر شخصی براساس سبک و سیاق و معیارهای ذهنی خود به دنبال کسب درآمد در این فضاست.

بدترین نوع محتواهایی که در این شبکه ها به هدف تبلیغات و کسب درآمد و جذب دنبال کننده تولید می شود، اغواگری زنان بدپوش و بی حجاب با آرایش های تند و زننده با پوشش های نامناسب و تحریک آمیز و رفتارها و عشوه گری های به دور از فرهنگ اصیل ایرانی هستند که همه نوع قشری آنان را دنبال می کنند.

سراغ نظرات کاربران این قبیل محتواها که می رویم اغلب با پیام های غیراخلاقی و فحاشی و هرزه نگاری هایی از طرف هر دوجنس روبه رو می شویم. پیام هایی که ردپایی از فساد اخلاقی، کم رنگ شدن ارزش های اصیل انسانی، رفتارهای ضد اجتماعی و منافی عفت در آن بسیار دیده می شود، اما با این وجود چنین صفحاتی همچنان به فعالیت خود ادامه داده و مرکزی برای عیاشی و هرزه نگاری افراد بیمار شده اند، بدون آن که بلاگر یا ادمین صفحه، کوچک ترین تغییراتی در روش و متد کاری خود ایجاد کند. 

زنان در معرض آسیب

طی پژوهشی که به همت کریم خان محمدی و مریم غازی اصفهانی روی صفحه های عمومی اینستاگرام زنان ایرانی و صفحه های زنان و دختران دنبال کننده انجام شد، نشان می دهد که زنان، بیشتر از مردان تحت تاثیر فضای مجازی قرار می گیرند و آسیب های این شبکه بر آنان بیشتر از مردان است. زنان، بیشتر در معرض مفاسد اخلاقی مانند: قماربازی، شرابخواری، خشونت، انحرافات جنسی و تبلیغات خارج از شرع و عرف قرار می گیرند و پس از مدتی به دلیل عادی شدن مواجهه با چنین مواردی، قبح چنین اعمالی از بین رفته و حتی در برخی موارد به انجام رفتارهایی خلاف اخلاق و عفت در فضای حقیقی منجر می شود. مدگرایی یکی دیگر از مواردی است که در شبکه اینستاگرام با تبلیغ، الگونمایی و ترویج ظاهری خاص، بـه همراه ارایه راه های دستیابی به آن، زنان را برای رسیدن به ایده آلی بی منطق و غیرواقعی به تکاپو می اندازد. 

فضای غیراخلاقی اینستاگرام دلیل بی عفتی 

یکی ازعلل بی توجهی به انجام دستورات دینی ازجمله رعایت عفاف و حجاب که سبب تغییرات گسترده فرهنگی و سبک زندگی اسلامی شده، همین صفحات با محتواهای غیراخلاقی است. این فضاها، قواعد فرهنگ واقعی را کمرنگ می کنند. در جامعه ایران، قواعد عرفی و قانونی مشخصی برای مثال در مورد رعایت حجاب وجود دارد. این قواعد در فضای مجازی یا به صورت اندک به نمایش گذاشته می شود یا اصلا دیده نمی شود.

تا جایی که انتشار و تماشای عکس یا فیلم بی حجاب بلاگرهایی که به ظاهر خانواده دار هستند، برای بسیاری از کاربران، امری طبیعی و بهنجار در فضای مجازی به شمار می آیدکه همین دیدگاه بی پروایی در فضاهای واقعی هم نمود پیدا کرده است. ناگفته نماند، روابط آزاد با نامحرم و خیانت سایبری در فضای مجازی به خصوص اینستاگرام، بسیاری از تاثیرات فضای واقعی را دارد. از نظر اسلام در حفظ حریم با نامحرم، فرقی بین محیط واقعی و محیط مجازی نیست و ارتباط در محیط مجازی همانند خلوت دو نامحرم است و، چون کسی به آنجا راه ندارد، بنابراین محل اشکال است. 

ضرورت ارتقای سواد فضای مجازی 

برای شناخت سواد فضای مجازی، این پرسش اصلی مطرح می شودکه چه سبک زندگی و ارزش هایی توسط این فضاارسال یا حذف شده است و آیا مطابق با سبک زندگی، فرهنگ و ارزش های دینی و اخلاقی است یا خیر؟ به صورت کلی می توان سه رویکرد عمده در برخورد با این فضاها اتخاذ کرد؛ برخورد بدبینانه ومنع استفاده از این فضا، برخورد خوشبینانه و آزادی در بهره گیری از فضای مجازی و در نهایت برخورد واقع بینانه براساس محدودیت ها و شروطی برای استفاده از این قبیل فضاها. دو روش اول برخوردهایی منفعلانه و غیرمسیولانه هستندکه نتیجه ای جزسرخوردگی یاتغییرهنجارهای فردی واجتماعی نخواهد داشت، اما برخورد واقع بینانه در فضای مجازی براساس محدودیت ها و شروطی قابل اجراست.

 خاطره اکبری، روان شناس می گوید: آموزش سواد رسانه ای و سواد فضای مجازی برای توانمندسازی افراد است و مردم را به ابزارهایی مجهز می کند تا محتوا و پیام های رسانه و شبکه های اجتماعی را تجزیه و تحلیل کنند و آنها را متفکرانه و آگاهانه دنبال یا ایجاد کنند. سوادرسانه ای با پرورش مهارت های تفکرانتقادی ما راقادر می سازد تا حقیقت را ازاطلاعات نادرست وسوگیری ها تشخیص دهیم. داشتن سوادرسانه ای وسواد فضای مجازی به افراد کمک می کند تا با شناخت و تفسیر صحیح به موضوعات مختلف بپردازند. بی سوادی رسانه ای آسیب زاست، همان گونه که آگاهی و سواد رسانه ای به ارتقای تاب آوری کمک می کند.

پایان خبر ری رایت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اینستاگرام روی موج بی اخلاقی – ری رایت" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اینستاگرام روی موج بی اخلاقی – ری رایت"، کلیک کنید.