اسدی: تغییر مربیان خارجی به داخلی دلیل افت تیراندازی است/ بیرانوند شانس کسب مدال المپیک را دارد

اسدی: تغییر مربیان خارجی به داخلی دلیل افت تیراندازی است بیرانوند شانس کسب مدال المپیک را دارد

کارشناس تیراندازی گفت: محمد سامان بیرانوند یک استعداد خدادادی است و من به او امید زیادی دارم تا بتواند در المپیک پاریس کسب سهمیه کند.

سعید اسدی در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری ری رایت، در خصوص کاهش سهمیه های تیراندازی ایران در المپیک به چهار سهمیه اظهار کرد: دلیل اصلی افت تیراندازی ایرن در تغییر مربیان است و مربیان خوب کنار گذاشته شدند و به مربیانی اعتماد شد که نتوانستند جوابگوی نیاز ملی پوشان باشند. کلاس تیراندازان ما بالاتر از مربیان تیم ملی است. هیچ یک از مربیان ما در زمانی که ورزشکار تیم ملی بودند آنچنان موفق به کسب مدال های مسابقات جهانی و سهمیه المپیک نشدند. به آن درجه نرسیدند تا بتوانند هدایت تیم ملی را بر عهده بگیرند. ما نیاز به مربیان خارجی داریم. 

سطح مربیان فعلی ما پایین تر از ملی پوشان است

وی ادامه داد: درست است که مشکلات مالی به قوت خود باقی مانده و شرایط مالی دشواری برای فدراسیون ها داریم ولی در بیشتر رشته های ورزشی کمابیش شاهد حضور مربیان خارجی هستیم. در زمان ریاست علی دادگر علاوه بر اینکه در ماده های تفنگ و تپانچه سرمبی خارجی داشتیم برای اهداف پروازی هم به مربی خارجی مسیولیت داده شد. مربیانی را آورد که الان مربی تیم ملی ایتالیا هستند. سطح مربیان فعلی ما پایین تر از ملی پوشان است. علت اصلی را در این می بینم. جای شکی نیست سردار مرتضی قربانی به عنوان رییس فدراسیون زحمت می کشد و هزینه می کند ولی باید هزینه ها درست انجام شود. با وجود هزینه های زیادی که شده در مدال آوری ناکام بودیم و تنها فینالیست داشتیم. البته در تمامی ماده ها فینالیست نداشتیم. 

صددرصد ورزشکاران ما مربیان خود را قبول ندارند

ملی پوش سابق تیراندازی خاطرنشان کرد: در جام جهانی اخیر که در باکو برگزار شد از 15 رویدادی که برگزار شد تنها سه فینالیست داشتیم و مدالی به دست نیامد. مدیریت فنی هزینه نمی کند و از افراد کارکشته بهره نمی برد. باید افراد فنی حضور داشته باشند تا نقایص را به ریاست فدراسیون اطلاع دهند و نسبت به رفع آن راهکار ارایه کنند. در اهداف پروای که تخصص دارم هم مربیان ما سطح فنی شان به مراتب پایین تر از ملی پوشان است. ورزش تیراندازی بر اساس رکورد است و همه چیز حساب شده پیش می رود. مربیان ما رکورد های صعود به فینال جام جهانی یا انتخابی المپیک را نداشتند یا نهایتاً یک بار به دست آوردند و دوباره افت کردند. به ضرس قاطع می گویم که صددرصد ورزشکاران ما مربیان خود را قبول ندارند ولی به خاطر آنکه خط نخورند خواسته مربی را می پذیرند. بار فنی لازم را مربیان داخلی ندارند و باید از مربیان خارجی استفاده کنیم.

قربانی تعصب خاصی روی مربیان داخلی دارند

وی تصریح کرد: زمان ریاست علی دادگر از دانش مربیان خارجی استفاده می شد هر چند به صورت مقطعی بود. متاسفانه از زمانی که آقای قربانی رییس فدراسیون شد به دلیل تعصب خاص روی مربیان داخلی از مربیان خارجی استفاده نشد ولی مربی باید دانش بالاتری از ورزشکار در چنته داشته باشند تا آن را انتقال دهد. محمد سامان بیرانوند در اهداف پروازی سهمیه المپیک گرفت. اگر ریشه ای نگاه گنیم او از 11 سالگی در این لیگ بر اثر پافشاری رییس سابق فدراسیون در لیگ اهداف پروازی شرکت کرد و علی دادگر اعتقاد داشت هر تیم باید یک جوان داشته باشد و اگر نشد نوجوان آینده دار داشته باشد. تیم ها مجبور شدند و بیرانوند با حمایت فدراسیون و حمایت مالی پدرش رشد کرد. نمی توانیم بگوییم او محصول این فدراسیون است و هر کس بگوید غیرفنی و سطحی نگر صحبت کرده است. 

زحمات رییس فعلی فدراسیون را بی ارزش کنیم

اسدی یادآور شد: سامان بیرانوند استثناست و هر 40 سال یک بار در ماده اهداف پروازی تیراندازی ما پیدا می شود. 24 سال از عمر اهداف پروازی در ایران می گذرد و برای نخستین بار بیرانوند به فینال بزرگسالان آسیا صعود کرد. علاوه بر اینکه قهرمان شد، امتیاز 121 از 125 را کسب کرد و با قاطعیت قهرمان و برای اولین بار کسب سهمیه المپیک در ماده اهداف پروازی کرد. البته حمایت های آقای قربانی در اعزام های ملی پوشان را نباید دست کم بگیرد و باید دو روی سکه را ببینیم. نباید زحمات رییس فعلی فدراسیون را بی ارزش کنیم. بیرانوند یک استعداد خدادادی است و من به او امید زیادی دارم تا بتواند در المپیک پاریس کسب سهمیه کند.  

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اسدی: تغییر مربیان خارجی به داخلی دلیل افت تیراندازی است/ بیرانوند شانس کسب مدال المپیک را دارد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اسدی: تغییر مربیان خارجی به داخلی دلیل افت تیراندازی است/ بیرانوند شانس کسب مدال المپیک را دارد"، کلیک کنید.