از کرامت انسانی تا مردم داری امام رضا(ع)

از کرامت انسانی تا مردم داری امام رضا(ع)

ری رایت/خراسان رضوی  در دهه کرامت تولد حضرت معصومه(س)، تولد شاه چراغ، تولد امام رضا(ع)، این تولدها در یک دهه قرار گرفته و نام آن را دهه کرامت گذاشتند؛ البته کرامت نمونه هایی دارد چون می گویند: اگر می خواهید در جامعه گناه کم شود، به افراد شخصیت بدهید، مردم را محترم شمارید گناه کم می شود.

در همین خصوص یک استاد حوزه علمیه با بیان اینکه کرامت دو رقم است، افزود: یک کرامت در انسان و یک کرامت هم اکتسابی با کارهای نیک است و باید خودمان به دست آوریم.

حجت الاسلام غلامرضا رضایی با بیان اینکه ما باید بدانیم خلیفه خدا هستیم و روح خدا در ما است، اظهار کرد: انسان اگر بفهمد چقدر عزیز است، این قدر بیهوده خودش را حرام نمی کند.

وی با اشاره به اینکه زیارت حضرت معصومه ثواب بسیاری دارد، عنوان کرد: حدیث از سه امام است که فرمودند: زیارت حضرت معصومه در قم پاداشش بهشت است. 

این استاد حوزه علمیه همچنین با بیان اینکه امام رضا(ع) تاکید بر تقسیم اوقات برای کار، عبادت و لذت داشتند، اظهار کرد: امام رضا فرمودند«وقتتان را چند قسمت کنید. ساعتی برای عبادت، ساعتی برای کار، ساعتی هم برای لذت.»

وی با اشاره به پیام امام رضا(ع) به شیعیان بیان کرد: امام رضا(ع) به عبدالعظیم حسنی فرمود: به شیعیان بگویید بروند دیدن همدیگر. اگر می خواهید به من نزدیک شوید، دیدن همدیگر بروید. همدیگر را خراب نکنید.

رضایی همچنین با بیان اینکه امام رضا(ع) نفرین کرده اند کسی که آبروی شیعیان را ببرد، اذعان کرد: بر اساس سخن امام رضا(ع) خداوند متعال شیعه را می بخشد جز دو گروه، شیعه ای که مشرک شود و کسی که مومنی را اذیت و تخریب کند.

وی همچنین به توجه ویژه امام رضا(ع) به نماز و قرآن و عنایت ایشان به بردگان و ضعیفان اشاره کرد و گفت: بدون شک عامل موفقیت در زندگی عمل به سیره امام رضا(ع) است.

استاد حوزه علمیه آشنایی جوانان، نوجوانان و به خصوص دانشجویان و فرهنگیان را با سیره امام رضا(ع) ضروری دانست و افزود: همه ما مدیون الطاف ویژه علی بن موسی الرضا هستیم.

وی از وظایف همه به خصوص خراسانی ها نسبت به امام ریوف و مهربانی امام رضا(ع) را داشتن بصیرت و معرفت دانست و عنوان کرد: قطعاً خراسانی ها باید نسبت به امام رضا(ع) ارادت بیشتری داشته باشند.

رضایی در ادامه  دهه کرامت را فرصت مغتنمی برای نشر و تعمیق فرهنگ رضوی دانست و گفت: برگزاری اعیاد هر ملت در راستای احیای شعایر آن ملت است.

وی با بیان اینکه هرگونه کوتاهی و غفلت در زمینه مسایل فرهنگی خسارت بار بوده و جبران آن بسیار سخت و سال ها وقت لازم دارد، خواستار ایجاد انگیزه در برپایی مجالس و جشن های دهه کرامت میلاد حضرت معصومه(س) تا میلاد امام رضا(ع) شد.

این استاد حوزه علمیه اظهار کرد: بهترین راه جهت انتقال پیام این ایام وجود اخلاص در برپاکنندگان این مجالس هست که همه باید به این مهم توجه ویژه داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه مردم تمامی شهرستان ها باید زمینه هرچه باشکوه تر برگزار شدن این جشن ها را فراهم آورند، گفت: یکی از مسایلی که در روز قیامت مورد سوال قرار می گیرد احیای امر اهل بیت(ع) است و برگزاری جشن های دهه کرامت فرصتی مغتنمی در این راستا است.

رضایی خاطرنشان کرد: با بهره مندی از آموزه های قرآنی باید زمینه آشنایی هر چه بیشتر نسل جوان با فرهنگ اهل بیت به ویژه امام هشتم شیعیان، حضرت علی بن موسی الرضا (ع) و حضرت فاطمه معصومه (س) فراهم شود.

وی برگزاری جشن های دهه کرامت را در راستای شناساندن مسیر اهل بیت (ع) به جوانان ضروری دانست و گفت: امام هشتم شیعیان، توجه بسیار زیادی به اطرافیان خود دارند که این از کرامت حضرت است و ما باید دهه کرامت را مغتنم شماریم.

وی گفت: برای اینکه این امور به سطح بصیرت مردم و سپس التزام آن ها در عرصه رفتار، اخلاق و سبک زندگی کمک کند عمق بخشیدن به برنامه های دهه کرامت ضروری است.

پایان خبر ری رایت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "از کرامت انسانی تا مردم داری امام رضا(ع)" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "از کرامت انسانی تا مردم داری امام رضا(ع)"، کلیک کنید.