آمار فروش فیلم های سینمایی در اولین هفته اردیبهشت/ «مست عشق» از «تمساح خونی» سبقت گرفت

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری ری رایت، طبق آمار سامانه مدیریت فروش و اکران سینمای ایران (سمفا) متعلق به سازمان امور سینمایی و سمعی بصری، در اولین هفته ازاردیبهشت ماه سال 1403 (شنبه یکم تا جمعه هفتم اردیبهشت)، سالن های سینمای کشور میزبان 850 هزار مخاطب بود. حضور این تماشاگران، حدود 46 میلیارد تومان فروش را به گیشه سینمای ایران اضافه کرد.

رکوردشکنی مست عشق

در این بین، فیلم سینمایی «مست عشق» به کارگردانی حسن فتحی و تهیه کنندگی مهران برومند که از روز چهارشنبه پنجم اردیبهشت ماه اکران خود را آغاز کرده است، با 16 میلیارد و 330 میلیون تومان فروش و 240 هزار مخاطب، رتبه اول فروش در هفته اول اردیبهشت 1403 را از آن خود کرده است.

این فیلم بخشی از زندگی مولانا و شمس تبریزی در سال های 640 تا 645 هجری قمری را روایت می کند. رابطه مولانا با شمس تبریزی، عشقی که مولانا به او داشت، تاثیر فراوان شمس بر زندگی و اشعار مولانا، و عشق او به خدا همگی در این فیلم به تصویر کشیده می شوند. مخاطبان در طول فیلم، پنج سال از زندگی مولانا را مشاهده می کنند و در این دوره، اتفاقات زیادی در زندگی این عارف بزرگ رخ می دهد.

آمار فروش فیلم های سینمایی در اولین هفته اردیبهشت/ «مست عشق» از «تمساح خونی» سبقت گرفت

«مست عشق» در نخستین روز نمایش عمومی خود، یک رکوردشکنی جالب از خود به جای گذاشت و توانست با جذب 51 هزار مخاطب، رکورد فروش روز نخست سینما را از آن خود کند. مجموع فروش این فیلم برای روز نخست، 3 میلیارد و 600 میلیون تومان بوده است.

دو فیلم پرفروش امسال یعنی تمساح خونی و سال گربه نیز به ترتیب در روز نخست نمایش خود، 18 هزار و 31 هزار مخاطب را به سینما کشاندند.

«تمساح خونی» و «سال گربه»؛ دو کمدی پرفروش در میانه بهار

فیلم سینمایی «تمساح خونی» به کارگردانی جواد عزتی هم در همین بازه زمانی با 225 هزار مخاطب به رقم 12 میلیارد تومان رسید. این فیلم کمدی که از بازیگرانی همچون جواد عزتی، عباس جمشیدی فر، الناز حبیبی، بهزاد خلج، سعید آقاخانی و شبنم قربانی بهره می برد، از شانزدهم اسفندماه سال 1402 اکران خود را آغاز کرده و در مجموع با دو میلیون مخاطب، فروشی معادل 122 میلیارد تومان را رقم زده است.

آمار فروش فیلم های سینمایی در اولین هفته اردیبهشت/ «مست عشق» از «تمساح خونی» سبقت گرفت

اما سومین فیلم پرفروش هفته اول اردیبهشت، «سال گربه» به کارگردانی و نویسندگی مصطفی تقی زاده و تهیه کنندگی سعید خانی است.

بهرام افشاری، سارا بهرامی، هومن برق نورد، شبنم قربانی، لاددن ژاوه وند و رضا رشیدپور بازیگران این فیلم کمدی هستند که از بیست و دومین روز فروردین امسال روی پرده رفته ست. این فیلم کمدی در هفته اول اردیبهشت ماه با 195 هزار مخاطب توانست فروشی بالغ بر 9 میلیارد و 500 میلیون تومان را از آن خود کند.

آمار فروش فیلم های سینمایی در اولین هفته اردیبهشت/ «مست عشق» از «تمساح خونی» سبقت گرفت

یک فیلم اجتماعی و تلخ در میان پرفروش ها

فیلم سینمایی «بی بدن»، فیلمی جنایی است که از یک پرونده قضایی مهم الهام گرفته است. داستان فیلم با تغییراتی به یک پرونده معروف جنایی دهه 90 اشاره دارد؛ پرونده قتل غزاله شکور به دست آرمان عبدالعالی که چندین بار تا مرحله اجرای حکم رفت و برگشت و یکی از پیچیده ترین پرونده های چند سال اخیر ایران بود که حاشیه هایی هم در فضای مجازی داشت. فیلم با دستمایه قرار دادن این پرونده، سراغ شخصیت ها می رود و ما را با ابعاد مختلف یک حکم آشنا می کند.

آمار فروش فیلم های سینمایی در اولین هفته اردیبهشت/ «مست عشق» از «تمساح خونی» سبقت گرفت

الناز شاکردوست، سروش صحت، نوید پورفرج، پزمان جمشیدی و گلاره عباسی بازیگران این فیلم جنایی خانوادگی هستند. «بی بدن» در هفته گذشته با 100 هزار مخاطب، 5 میلیارد و 325 میلیون تومان فروش را تجربه کرد.

حماسه آفرینی شهید شیرودی بر پرده نقره ای

فیلم سینمایی «آسمان غرب» به نویسندگی و کارگردانی محمد عسگری و تهیه کنندگی حبیب والی نژاد پنجمین فیلم در جدول فروش اولین هفته اردیبهشت ماه بود.

این فیلم سینمایی که نامزد 6 سیمرغ و برنده 3 سیمرغ بلورین از چهل ودومین جشنواره فیلم فجر است، روایتی قهرمان محور از حماسه آفرینی شهید علی اکبر شیرودی، خلبان هوانیروز ارتش و گروه هم رزمانش را در روز های نخست و غافلگیرانه شروع جنگ در غرب کشور برای جلوگیری از سقوط شهر سرپل ذهاب و نفوذ دشمن به خاک وطن به تصویر می کشد.

میلاد کی مرام، امیرحسین آرمان، نادر فلاح، آرمین رحیمیان، کریم امینی، روح الله زمانی و… با حضور افتخاری تورج الوند و هنرمندی نسیم ادبی بازیگران این فیلم را تشکیل می دهند. «آسمان غرب» محصول بنیاد سینمایی فارابی و سازمان سینمایی سوره با مشارکت ارتش جمهوری اسلامی ایران است که اکران آن در سینما های سراسر کشور ادامه دارد.

آمار فروش فیلم های سینمایی در اولین هفته اردیبهشت/ «مست عشق» از «تمساح خونی» سبقت گرفت

«آسمان غرب» در هفته گذشته یک میلیارد و 458 میلیون تومان فروش را تجربه کرد که حاصل حضور 35 هزار مخاطب در سالن های سینما بود.

«ایلیا؛ جستجوی قهرمان»؛فیلم فانتزی برای مخاطبان کودک و موجوان

«ایلیا؛ جستجوی قهرمان» به کارگردانی و تهیه کنندگی سید علی موسوی نژاد که از 23 اسفند ماه برای مخاطبان کودک و نوجوان توسط پخش بهمن سبز در سینما های سراسر کشور در حال اکران است. داستان فیلم «ایلیا جستجوی قهرمان»، درباره کودکی 11 ساله به نام آرش است که به عنوان نماینده ایران در بازی واقعیت مجازی «جستجوی قهرمان» حضور دارد. با حذف 3 بازیکن دیگر، آرش باید به تنهایی بازی را ادامه بدهد، اما رفته رفته متوجه می شود که این یک بازی ساده نیست و پای خانواده اش به این بازی کشیده شده است.

فیلم ایلیا جستجوی قهرمان با شبیه سازی فتح قلعه خیبر توسط امام علی (ع) در بستر یک بازی واقعیت مجازی، به دنبال بیان حقیقت برای کودکان است و به گفته کارگردان آن، علی موسوی نژاد، ضد اسراییلی ترین فیلم ژانر کودک به حساب می آید.

آمار فروش فیلم های سینمایی در اولین هفته اردیبهشت/ «مست عشق» از «تمساح خونی» سبقت گرفت

آرمین مرگان، سلنا گلزاری، علی زکریای، بهار نوحیان و زینب برات زاده بازیگران این فیلم سینمایی هستند که در هفته گذشته با 31 هزار مخاطب توانست یک میلیارد تومان فروش داشته باشد.

«آپاراتچی»؛ هفتمین فیلم هفته اول اردیبهشت

فیلم سینمایی «آپاراتچی»، به کارگردانی قربانعلی طاهرفر و سجاد نصراللهی نسب، روایتگر قصه ای متفاوت و شیرین از دلبستگی های عجیب یک نقاش ساختمان عاشق سینما در بحبوحه دهه 60 است.

تورج الوند، فاطمه مسعودی فر، رضا ناجی، حسین عابدینی، وحید مبصری، ولی فروتن، امین گلستانه، پوریا میاندهی، شهرام خزرایی و با حضور بهنام تشکر، امید روحانی، علیرضا استادی و هومن برق نورد بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

آمار فروش فیلم های سینمایی در اولین هفته اردیبهشت/ «مست عشق» از «تمساح خونی» سبقت گرفت

آپاراتچی هم در هفته گذشته با 11 هزار و 500 مخاطب 514 میلون تومان فروش را تجربه کرد.

فروش کم رمق «نوروز» و «پرویزخان» 

در انتهای جدول فروش فیلم ها در هفته اول اردیبهشت ماه نیز باید به دو فیلم «نوروز» و «پرویز خان» اشاره کنیم که به ترتیب 337 میلیون تومان و 96 میلیون تومان فروش را تجربه کردند.

«نوروز» ساخته سهیل موفق برای مخاطبان کودک و نوجوان این میزان فروش را بابت حضور 8 هزار 500 مخاطب از آن خود کرد و «پرویز خان» هم فروش 96 میلیون تومانی خود را مدیون حضور 2 هزار مخاطب بود.

فیلم سینمایی «پرویز خان» به نویسندگی و کارگردانی علی ثقفی و تهیه کنندگی عطا پناهی محصول سازمان هنری رسانه ای اوج با حمایت وزارت ورزش و جوانان است. این فیلم درباره پرویز دهداری یکی از متفاوت ترین مربیان بزرگ تیم ملی فوتبال ایران است.

این فیلم سینمایی در چهل و دومین جشنواره فیلم فجر موفق به نامزدی در 9 رشته شد و سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول، سیمرغ بلورین بهترین تدوین و دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه را دریافت کرد.

«پرویزخان» از 23 اسفند ماه در سینما های سراسر کشور اکران خود را آغاز کرد و در هفته اول اردیبهشت با 2 هزار مخاطب، 92 میلیون تومان فروش داشت.

آمار فروش فیلم های سینمایی در اولین هفته اردیبهشت/ «مست عشق» از «تمساح خونی» سبقت گرفت

سعید پورصمیمی، حمیدرضا پگاه، بهنام تشکر، علی باقری، المیرا دهقانی، خسرو احمدی، مهدی قربانی، یاسین مسعودی، محمد صادق ملک، نیما نادری، روزبه ریوفی، یدالله شادمانی، مهدی فریضه، منوچهر علیپور، امیر دانشجو، سید ابوالفضل موسوی، نصیر ساکی، امیرمهدی کوشکی، علی فرحناک، اسکندر کوتی و مریم سعادت بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

لازم به یادآوری است که «پرویز خان» از صبح روز جمعه هفتم اردیبهشت ماه به اکران خود در سینما های کشور پایان داده و وارد اکران آنلاین در پلتفرم های سینمایی شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آمار فروش فیلم های سینمایی در اولین هفته اردیبهشت/ «مست عشق» از «تمساح خونی» سبقت گرفت" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آمار فروش فیلم های سینمایی در اولین هفته اردیبهشت/ «مست عشق» از «تمساح خونی» سبقت گرفت"، کلیک کنید.