آذربایجان غربی به صادرات 15 میلیون دلار در فرش دستبافت رسید

آذربایجان غربی به صادرات 15 میلیون دلار در فرش دستبافت رسید

ری رایت/آذربایجان غربی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: طبق برآوردها ارزش صادرات فرش دستباف استان سالیانه به حدود 15 میلیون دلار رسید

عبدالحمید سرتیپی در حاشبه رویداد رسانه ای جام امید در گفت و گو با ری رایت گفت: فرش تولید شده در استان عمدتا پس از عرضه در بازار استانهای دیگر، صادر می شود و طبق برآوردها صادرات فرش استان سالیانه به حدود 15 میلیون دلار رسیده است.

وی با بیان اینکه عمده تولیدات فرش دستباف خانگی بوده ارایه آمار دقیقی از تعداد بافنده ها و میزان بافت مستلزم انجام سرشماری دقیق است افزود: اما براساس برآوردها در سطح استان حدود 70 هزار بافنده هرسال 290 هزار مترمربع فرش و تابلو فرش تولید می کنند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر حدود 12 هزار بافنده تحت پوشش اداره تامین اجتماعی از خدمات بیمه قالیبافی بهره مند بوده و با توجه به عدم پذیرش نفرات جدید از سال 1394 توسط اداره کل مذکور حسب تفاهم نامه با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر حدود 15 هزار نفر نیز از خدمات صندوق مذکور بهره مند شده اند و در مجموع حدود 27 هزار نفر از خدمات بیمه ای بهره مند هستند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی ادامه داد: در بخش تسهیلات نیز از محل اعتبارات مشاغل خانگی حدود 150 میلیارد ریال برای طرح های پشتیبان و مستقل مشاغل خانگی در مجموع 245 طرح تخصیص و به بانکهای عامل معرفی شده اند.

سرتیپی یادآورشد: از محل اعتبارات تبصره 16 برای 120 طرح فرش دستباف حدود 100 میلیارد ریال تخصیص یافته و همچنین از محل اعتبارات تبصره 18 نیز تاکنون برای 13 طرح فرش، حدود 90 میلیارد ریال تخصیص یافته است.

وی افزود: در سالجاری تاکنون جمعا 340 میلیارد ریال تسهیلات به حوزه فرش دستباف تخصیص داده شده است.

وی ادامه داد: با عنایت به ضرورت بروزرسانی اطلاعات فعالان فرش استان، برگزاری دوره های آموزشی در این حوزه در دستور کار قرار گرفته که در این راستا طی سالهای 1401 و 1402 دوره های آموزشی شامل طراحی، رنگ رزی، بازاریابی، ارتقای مهارت قالیبافان برای مخاطبان مربوطه برگزار شده که طی آن 450 نفر از فعالان فرش استان در دوره های مذکور شرکت کرده اند که دراین راستا سازمان مبلغ پنج میلیارد ریال هزینه کرده و تعداد نفر ساعت حاصله در این خصوص 3هزار و 600 نفر ساعت است.

سرتیپی به مشکلات حوزه فرش دستباف استان اشاره کرد و گفت: تغییرات بازارهای جهانی و رقابت سایر کشورها و کاهش تقاضا برای فرش دستباف، عدم پذیرش جدید برای بیمه قالیبافی توسط سازمان تامین اجتماعی، نداشتن بیمه تکمیلی و مشکلات بیمه تکمیلی در حوزه تعاونی ها، مشکلات تامین ضمانت بانکی برای اخذ تسهیلات و نداشتن صندوق خرد برای رفع نیازهای ضروری را از جمله مشکلات حوزه فرش استان برشمرد.

وی نوسانات دلار در بازار و عدم آشنایی بانک ها با روند تولید فرش و مشکلات ناشی از ضوابط مربوطه برای پرداخت را از دیگر مشکلات حوزه فرش استان عنوان و به حمایت و فرهنگ سازی در جامعه برای فرش دستباف را تاکید کرد.

سرتیپی با اشاره به ثبت ملی و جهانی برندهای استانی فرش دستباف گفت: در این راستا فرش ریزماهی و فرش افشار بصورت ملی و جهانی ثبت شده اند که ثبت جهانی فرش افشار در دولت سیزدهم بوده است.

به گزارش ری رایت، در سطح استان انواع فرش دستباف تولید می شود که از جمله برند ریز ماهی و نیز فرش های نقشه تبریز عمدتا در شمال و مرکز استان از جمله در شهرستان های خوی و ارومیه تولید می شود و در شهرستان میاندوآب هم عموما فرش های ابریشم و گل ابریشم بافته و به بازارها عرضه می شود.

جنوب استان نیز در تولید فرش افشار مهارت داشته و برند مذکور در شهرستان های بوکان، شاهین دژ و تکاب بافته می شود و همچنین بافت تابلوفرش نیز در عموم شهرهای استان رواج دارد. 

پایان خبر ری رایت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آذربایجان غربی به صادرات 15 میلیون دلار در فرش دستبافت رسید" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آذربایجان غربی به صادرات 15 میلیون دلار در فرش دستبافت رسید"، کلیک کنید.